Bir avant- garde hareket olarak Sitüasyonist Enternasyonal'in çağdaş sanata etkisi
Situationists Internationalimpact's on modern art as a avant- garde movement
- Tez No: 274503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın temel amacı 1957 yılında Paris'te dört ayrı avangart hareketin bir araya gelmesiyle kurulan Sitüasyonist Enternasyonal'in (SE) kısa tarihini, kurucu unsurları olan küçük avangard grupların etkinliklerini ve Sitüasyonist Enternasyonal'in temel kuramsal kavramlarını eylem pratikleri çerçevesinde incelemektir. Çalışmanın iskeletini bu üç ana başlık oluşturmaktadır.1957- 1972 yılları arasında faaliyet gösteren Sitüasyonist Enternasyonal'in kısa tarihi, estetik, sanat ve gündelik hayatın dönüştürülmesi olguları esas alınarak ve kronolojik sıralamaya sadık kalınarak incelenmiştir. Çalışmada bilinçli bir şekilde, SE'in sanatsal etkinliklerinin yoğun olduğu pro-sitüasyonist dönem ve 1957-1962 arasında geçen ikinci dönemi daha ayrıntılı ele alınmıştır. Bu ayrımın temel nedeni SE'in avangart tarihi içindeki yerini tartışmaya açmaktır.SE kuramını oluşturan `kurulmuş durum', `détournement', `dérive', `birleştirici şehircilik' ve `gösteri' kavramları güncel sanat pratiklerinden örneklerle birlikte değerlendirilmiştir. Böylece günümüzün karşı-kamusal sanat söylemlerinde SE pratiklerinin ne ölçüde uygulanabilirliği sorusunun yanıtı aranmıştır.Çalışma bir bütün olarak değerlendirildiğinde Sitüasyonist Enternasyonal'in estetik- politik bir avangart hareket olarak sanattaki eleştirel yaklaşıma getirdiği açılımların kısa bir araştırmasının amaçlandığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Main aim of this thesis is to analyse the short history of situationist international, the activitism of small avant-garde group andmain theoretical concept of Situationist International (SE) with the scope of the action practice. Four different avant-garde movement came together in Paris in 1957 and so, Situationist International movement was began. These three major topics are the framework of this thesis.The short history Situationist International that was active between 1957 and 1972 years, is analysed regarding as aesthetic, art and daily life cases and staying loyal to chronological order. In this thesis, pro-sitüasyonist period and second period between 1957 and 1962 counsciously examined in detail. In the pro- sitüasyonist, there was artistic activity. The main reason of this difference is to bring into question the situation of Situationist International in avant-garde history.`Based situation?, `détournement?, `uniting urbanism?, `dérive? and performance concept compose the Situationist International theory and these concepts are evaluated by using current art practices. Therefore, in this thesis, it is emphasised that how Situationist International practices are implemented in art discourse.Eventually, the aim of this theory is to make a short research in Situationist International expansions that are brought to critical approach as a aesthetic-politic avant-garde movement.