Tiroide bağlı kompresif optik nöropatide iki duvar ve üç duvar orbita dekompresyon cerrahi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of 2-wall (medial-lateral) and 3-wall (medial-lateral-floor) orbital decompression for the treatment of compressive optic neuropathy in thyroid-related orbitopathy
- Tez No: 274564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KONUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, özellikle sistemik steroid tedavisine cevap alınamayan tiroide bağlı kompresif optik nöropatili olgularda uygulanan iç-dış dengeli iki duvar ve iç-dış-alt üç duvar orbita dekompresyon cerrahi sonuçlarının karşılaştırılması amaçlandı.Bu amaçla, 2004-2010 yılları arasında, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Oküloplastik ve Orbita Cerrahisi Birimi'nde tiroide bağlı kompresif optik nöropati tanısıyla 2 duvar veya 3 duvar orbita dekompresyonu ve yağ eksizyonu yapılan 42 hastanın 68 gözü retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların renk görme ve görme alanı testlerini de içeren tam oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Doppler ultrasonografi ile superior oftalmik ven akım hızları ölçüldü. Ayrıca orbita bilgisayarlı tomografisi ve/veya MR'ı ile apikal kalabalıklaşma varlığı değerlendirildi. Orbita dekompresyonu sonrası preoperatif dönemde yapılan muayene ve tetkiklerin tekrarlandığı hastalarda elde edilen sonuçlar, cerrahi öncesi değerlerle karşılaştırıldı.İki cerrahi tekniğin renk görmede, görme keskinliğinde ve superior oftalmik ven akım hızlarında sağlanan düzelme açısından birbirine üstünlüğü saptanmadı (p> 0,05). Üç duvar orbita dekompresyonu ile görme alanı paremetrelerinde ve göz içi basınç değerlerinde sağlanan düzelme 2 duvar orbita dekompresyonuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p< 0,05). Ayrıca 3 duvar orbita dekompresyonu ile daha fazla retropulsiyon sağlandığı izlendi (p< 0,05).Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, her iki cerrahi teknikle tiroide bağlı kompresif optik nöropatili hastalarda bozulan görsel fonksiyonlar belirgin olarak düzelmiştir. Ek proptozis redüksiyonu gereken durumlarda 3 duvar orbita dekompresyonu düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, we compared the surgical outcome of 2-wall (medial-lateral) and 3-wall (medial-lateral-floor) orbital decompression in patients with compressive optic neuropathy in thyroid-related orbitopathy refractory to systemic steroid therapy.This study was held in Gazi University School of Medicine Oculoplastic and Orbital surgery department. Between 2004 and 2010, 2 wall or 3-wall orbital decompression performed on 42 patients? 68 eyes referred with compressive optic neuropathy in thyroid-related orbitopathy and results were evaluated retrospectically. Patients were evaluated for colour vision with Ischihara cards, for visual field with Humphrey automatic perimeter also superior opthalmic vein flow velocity calculated and full opthalmological examination performed. Apical crowding was evaluated with orbital CT scan and/or orbital MRI. Preoperative exam results were compared with test results after orbital decompression surgery.2-wall and 3-wall techniques were not superior to each other for colour vision, visual acuity in LogMar and superior opthalmic vein flow velocities (p> 0,05). Visual field parameters of mean deviation and pattern standard deviation and intraocular pressure results were statistically improved in 3-wall group. (p< 0,05). Also retropulsion was seen with 3-wall orbital decompression in higher rates (p< 0,05).As a result, both 2-wall and 3-wall techniques successfully improve visual functions in compressive optic neuropathy. If more reduction of proptosis was needed 3-wall technique could be preferred.