Pulmoner hipertansiyon oluşturulmuş ratlarda desfluranın sağ ventrikül basıncı üzerine etkisinin araştırılması
Evaluating the effect of desflurane on right ventricular pressure in rats with pulmonary hypertension
- Tez No: 274580
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÖKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Pulmoner Hipertansiyon, pulmoner arter basınçlarında kronik artışa neden olan pek çok durumun yol açtığı hemodinamik bir tablodur. Bu çalışmada, pulmoner hipertansiyon oluşturulmuş erişkin ratlarda desfluranın sağ ventrikül basıncı üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Onsekiz adet erişkin erkek Wistar-Albino tipi rat 3 gruba ayrıldı. Hipoksi Grubu; % 10 oksijen ve % 90 azottan oluşan gaz karışımı 14 gün boyunca uygulandı. MCT Grubu; monokrotalin 60 mg/kg intraperitoneal (i.p) olarak enjekte edildi. Kontrol Grubu; standart laboratuvar şartlarında oda havasını soludular. Ratlar 28. günde kanülasyon ve trakeostomi sonrası yapay solutuldu (pik basınç: 10±2 cmH2O, SS: 70±4/dk, FiO2: 1,0). Sol a.carotis internadan kanülasyon ve sağ v.jugularis eksternadan sağ ventrikül kateterizasyonu yapıldı. Bazal ölçümleri alındıktan sonra deneklere % 100 oksijen içinde % 5,7 konsantrasyonda desfluran uygulandı. Deneklerin, kalp atım hızı, sistolik (SAB), diyastolik (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), pik basıncı, sağ ventrikül basıncı ölçümleri bazal, desfluran uygulamasının 5. ve 30. dk yapıldı ve değerleri ort.±SH olarak verildi.Bulgular: Bazal sağ ventrikül ortalama basıncı değerleri; Kontrol Grubu ile MCT Grubu ve Hipoksi Grubu karşılaştırıldığında; MCT Grubu ve Hipoksi Grubu'nda bazal sağ ventrikül ortalama basıncı değerleri anlamlı yüksek saptandı (sırasıyla p=0,002; p=0,002). Desfluran 5. dk sağ ventrikül ortalama basıncı değerleri açısından Kontrol Grubu ile MCT Grubu ve Hipoksi Grubu karşılaştırıldığında; MCT Grubu ve Hipoksi Grubu'nda desfluran 5. dk sağ ventrikül ortalama basıncı değerleri anlamlı yüksek saptandı (sırasıyla p=0,002; p=0,002). Desfluran 30. dk sağ ventrikül ortalama basıncı değerleri açısından Kontrol Grubu ile MCT Grubu ve Hipoksi Grubu karşılaştırıldığında; MCT Grubu ve Hipoksi Grubu'nda desfluran 30.dk sağ ventrikül ortalama basıncı değerleri anlamlı yüksek saptandı (sırasıyla p=0,002; p=0,002). Kontrol Grubu, MCT Grubu ve Hipoksi Grubu sağ ventrikül ortalama basıncı değerleri grup içi karşılaştırmalarda bazal değerler, desfluran 5. dk ve desfluran 30. dk değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı.Sonuç: Pulmoner hipertansiyon oluşturulmuş ratlarda % 5,7 (1 MAK) konsantrasyonda desfluran uygulanmasının sağ ventrikül basıncı üzerine etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu konuyla ilgili daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: Pulmonary hypertension is a hemodynamic situation caused by many conditions those chronically increasing the pulmonary artery pressures. In this study we aimed to investigate the effect of desflurane on right ventricular pressure in adult rats with pulmonary hypertension.Material and Methods: Eighteen adult male Wistar-Albino rats were divided into 3 groups. Hypoxia Group: gas mixture of 10% oxygen and 90% nitrogen was administered for 14 days. MCT Group: 60mg/kg monocrotalin was injected intraperitoneally (i.p.). Control Group: breathed the ambient air in standart laboratory conditions. On the 28th day rats were mechanically ventilated after performing cannulation and tracheostomy (peak pressure: 10±2 cmH2O, RR: 70±4/min, FiO2: 1,0). Left a.carotis interna was cannulated and right ventricular catheterization was performed through right v.jugularis externa. After basal measurements subjects ventilated with 5,7% desflurane in 100% oxygen. Heart rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, peak pressure, right ventricular pressure were measured basally and at 5th and 30th minute of desflurane and reported as mean±SD.Results: When Group Control was compared with Group MCT and Group Hypoxia, basal mean right ventricular pressure was significantly higher in study groups (p=0,002 and p=0,002 respectively). Mean right ventricular pressure values at 5th minute of desflurane were significantly higher in MCT and Hypoxia Groups when compared with Group Control (p=0,002 and p=0,002 respectively). Mean right ventricular pressure values 30th minute of desflurane were significantly higher in MCT and Hypoxia Groups when compared with Group Control (p=0,002 and p=0,002 respectively). Intra-group comparements of right ventricular mean pressures in Control, MCT and Hypoxia Groups didn't show significant difference for basal, 5th and 30th minute desflurane values.Conclusion: It was suggested that desflurane of 5,7% (1 MAC) concentration in rats with pulmonary hypertension do not have an effect on right ventricular pressure. Further studies are needed.