Sigara dumanına maruz bırakılan ratlarda random paternli cilt fleplerinin yaşayabilirliğine sildenafilin etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of sildefalin on the viability of random patterned skin flaps of the rats exposed to smoke
- Tez No: 455841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TONGUÇ İŞKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
GİRİŞ: Plastik Cerrahi'de random fleplerde, flep yaşamının önemi çok iyi bilinmektedir. Flep canlılığı doğrudan flep kan dolaşımı ile ilişkilidir. Sigara kullanımı genel sağlığı bozmasının yanında estetik ameliyatlardan elde edilen sonuçları da olumsuz etkilemektedir. Cerrahlar sigara kullanan hastalara genel olarak operasyondan önce ve sonra belli bir süre sigarayı bırakmalarını önerirler; ancak hastalar çoğu zaman bu telkinlere uymamaktadırlar. Sigara içiminin hipoksi, vazokonstriksiyon, direkt endotel hasarı, artmış trombosit agregasyonu gibi sonuçları flep kan dolaşımını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bu sorunun çözülmesi amacıyla sildenafil tedavisi düşünüldü. Sildenafil, vazodilatasyon etkisi nedeniyle günümüzde erektil disfonksiyon ve pulmoner hipertansiyonun tedavisinde klinik olarak yaygın kullanılmaktadır. Vazodilatasyon etkisi dışında trombosit agregasyonunu inhibe ettiği, endotelyal nitrik oksit (NO)'i artırdığı, anti-inflamatuar ve anti-oksidatif etkilerinin olduğu da bilinmektedir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya 48 adet (24 erkek, 24 dişi) olmak üzere ağırlıkları 250-350 gr. arasında değişen Wistar-Albino cinsi ratlar dahil edildi. Her birinde oniki denek bulunan dört grup oluşturuldu. Gruplar erkek-dişi sayısı eşit olacak şakilde randomize edildi. Kontrol grubu“K”grubu (n=12): Sigara dumanına maruz bırakılmayan ve sildenafil tedavisi verilmeyen grup.“V”grubu (n=12): Sigara dumanına maruz bırakılmayıp, ameliyat sonrası bir hafta süreyle 10 mg/kg/gün oral sildenafil tedavisi verilen grup.“S”grubu (n=12): Ameliyat öncesi sekiz hafta boyunca günde iki saat süreyle sigara dumanına maruz bırakılıp, ameliyat sonrası sildenafil tedavisi verilmeyen grup.“S+V”grubu (n=12): Ameliyat öncesi sekiz hafta boyunca günde iki saat süreyle sigara dumanına maruz bırakılıp, ameliyat sonrası bir hafta süreyle 10 mg/kg/gün oral sildenafil tedavisi verilen grup. Tüm deneklerde 3X10 cm Modifiye McFarlene Flebi kaldırıldı edildi. Ardından flep yerine iade edildi. 1 haftalık takip süresi sonunda, eter anestezisi altında, intrakardiyak yoldan heparinize tüplere kan örnekleri alınarak hemoglobin ve hematokrit değerleri çalışıldı. Her deneğin flebi sakrifikasyondan yedi gün sonra fotoğraflandı. Fotoğraflar Adobe Acrobat 7.0 Professional programına aktarılarak flep yaşayan alanları milimetrik olarak ölçüldü. Ardından deneklerin flep tabanına bir cm uzaklıktaki sütür hattından 2x1 cm cilt biyopsileri alındı ve %10 formol içerisinde patoloji laboratuarına götürüldü. Uygun kesitler hazırlanarak Hemotoksilen Eosin ile boyandı. Biyopsiler, yara iyileşme histopatolojisi açısından hangi gruba ait olduğu bilinmeksizin, 40X büyütme altında, aynı patolog tarafından, değerlendirildi. BULGULAR: İstatistiki incelemede; Sigara dumanına maruz bırakılan gruplarda flep yaşayan alanının anlamlı derecede azaldığı gözlendi. Sigara dumanına maruz bırakılmayan, ameliyat sonrası sildenafil tedavisi verilen grup da flep yaşayan alanın anlamlı derecede artığı gözlendi. Ayrıca; sigara dumanına aynı süre maruz bırakılan gruplar arasında, sildenafil tedavisi ile flep yaşayan alanının anlamlı derecede artığı gözlendi. Sigara dumanına maruz bırakılan gruplarda hemoglobin ve hematokrit değerlerinin maruz bırakılmayan gruplara göre anlamlı derecede yükseldiği, sildenafil tedavisinin hemoglobin ve hematokrit değerleri üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı gözlendi. Histopatolojik incelemede sigara dumanına maruz bırakılanlarda yara iyileşmesinin sigara dumanına maruz bırakılmayan gruplara göre geciktiği, sildenafil tedavisinin yara iyileşmesine olumlu sayılabilecek etkisinin olduğu ancak, bunun istatiksel olarak anlamlı olmadığı gözlendi. SONUÇ: Litaratürde sildenafilin sigara kullanan insanlardaki deri fleplerine etkileri konusunda fikir verebilecek bir çalışma bulunamadı. Bu nedenle“Ameliyat öncesi sekiz hafta sigara dumanına maruz bırakılan ratlarda random paternli cilt fleplerinin yaşayabilirliğine sildenafilin etkisinin araştırılması”konulu deneysel çalışma planlanarak gerçekleştirildi. Uygun doz ve sürede sildenafil tedavisiyle random cilt fleplerine dayalı operasyonlarda sigaranın olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, flep yaşayan alanının artırılması mümkün görünmektedir. Çalışmamızda literatürlerle uyumlu olarak sildenafil tedavisi verilen gruplarda diğer gruplara oranla flep yaşayan alanlarının arttığı gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Rat, sigara dumanına maruziyet, random paternli deri flebi, sildenafil
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The importance of flap viability is well known in random flaps in plastic surgery. Viability of flap is directly related to the flap blood circulation. Increasing rate of smoking not only has negative effects on the results of aesthetic surgery, but also it causes damages health in general. Due to the negative effect of smoking, surgeons generally recommend their patients to stop smoking in a certain period before and after the surgery, however patients often do not take these suggestions. Negative effects of smoking for flap's blood circulation such as hypoxia, vasoconstriction, direct endothelial damage, increased platelet aggregation are obvious. Sildenafil treatment is considered in order to solve this problem. Today sildenafil, due to the vasodilatation function (effect), is widely used in the treatment of erectile dysfunction and pulmonary hypertension clinically. Beside sildenafil's vasodilatation effect, it's known to inhibit platelet aggregation, to increase the endothelial nitric oxide (NO), to have anti-inflammatory and anti-oxidative effects. MATERIALS AND METHOD: In this study, 48 (24 male, 24 female) Wistar-Albino rats, weighing 250 to 350 gr. were included. Four groups were constituted including 12 experimental animals. Rats are randomized as being equal to the number of male and female. Group“K”, the control group (n=12) was the group which was neither exposed to smoke nor given the sildenafil treatment. Group of“V”(n=12) was not exposed to smoke but given 10 mg/kg/day oral sildenafil treatment among one week after surgery. Group of“S”(n=12) was exposed to smoke for 2 hours per day during 8 weeks before surgery and was not given sildenafil treatment after surgery. Group“S+V”were exposed to smoke for 2 hours per day during 8 weeks before surgery and were given 10 mg/kg/d oral sildenafil treatment after surgery. 3x10 cm modified McFarlene flap was elevated on all test subjects. Afterwards, flap was returned to the same location. This process had been tracked for a week and end of the follow-up period, the value of hemoglobin and hematocrit was studied on the blood samples that were taken to heparinized tubes through intracardiac from test subjects that were anesthesized with ether. Each Flap's picture was taken on 7th day of scarification. The pictures, which were imported to Adobe Acrobat 7.0 professional program, were used to measure flaps viability in millimetric scale. Then 2x1 cm skin biopsy of each rat was taken from 1 cm far from suture line flap bottom and given to the pathology laboratory in 10% formaldehit. Appropriate sectios were prepared and painted with hematoxylin eosin. Biopsies, at a magnification of 40X, were analyzed by the same pathologist without knowing which specimen belongs to which group in terms of wound healing histopathology. RESULTS: According to statistic; It is observed that the flap viability significantly decreased in the group exposed to smoke. It is observed that the flap viability significantly increased in the group which is not exposed to smoke but is treated with sildenafil after. Besides it is observed that the living area of the flap in the groups exposed to tobacco smoke for the same period of time was significantly increased by sildenafil treatment. Also among the groups, exposed to cigarette smoke in the same time, flap viability significantly increased with sildenafil treatment. The value of hemoglobin and hematocrit in the groups that was exposed to smoke drastically increased comparing to the groups that was not exposed to smoke. Therefore, it is observed that there is no specific effect of sildenafil treatment on the value of hemoglobin and hematocrit. During hispathological examination, it is observed that recovery of wounds of those exposed to smoke was delayed comparing to the those of not exposed to smoke. It is also observed that sildenafil treatment has effects on the recovery of wounds, which can be considered as positive but it was not deemed statistically meaningful. DISCUSSION: A study about the effect of sildefalin on the skin flaps of human who smokes could not be found in literature. Therefore, the study titled as“investigation of the effects of sildefalin on the viability of random patterned skin flaps of the rats exposed to smoke for 8 weeks before surgery”was experimentally planned and carried out. It is possible to minimize the negative effects of smoking on operation depending on random skin flaps by using optimum dose sildenafil in corresponding time and also to increase flaps viability. Compatible with the literature, this experimental study shows that sildenafil treatment increases flap viabilty in the groups treated with sildenafil than the other groups. Short statement: This experimental study shows that sildenafil treatment positively affects on the amount of the spot with flaps. KEYWORD: Rat, exposure to smoke, random patterned skin flap, sildenafil