Siklosporin uygulanarak karaciğer hasarı oluşturulan ratlarda erdosteinin koruyucu etkisinin histolojik olarak incelenmesi
The histological investigation of the procpective effect of erdosteine against cyclosporine-induced injury in rat liver with histological methods
  1. Tez No: 274599
  2. Yazar: İHSAN KARABOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda, siklosporin uygulanarak karaciğer hasarı oluşturan ratlarda erdosteinin koruyucu etkisi histolojik metotlarla incelenmiştir.Deneyde 32 adet Wistar albino erişkin erkek sıçan kullanılmıştır. Ratlar rastgele 4 gruba ayrıldı; Kontrol grubu (n=8), Siklosporin gurubu (n=8, 20 mg/kg/gün i.p.), Siklosporin + Erdostein (n=8, Erdostein 12 mg/kg/gün oral), ve sadece Erdostein (n=8). 10. günün sonunda karaciğer dokuları ışık mikroskobik inceleme için çıkarıldı.Karaciğerler dokularının fiksasyonu %10 tamponlanmış nötral formaldehit ile yapıldıktan sonra rutin histolojik işlemler uygulanmış ve dokular Hematoksilen-Eosin (H&E), Periodik Asit-Schiff (PAS) ve Elastik lif boyası metoduyla boyanmıştır. Her gruptan 100 karaciğer lobülü incelenmiş ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre; Siklosporin grubu dokularında sinüzoidlerde genişleme, hepatositlerde vakuolizasyon, inflamatuvar hücre infiltrasyonu ve kanama gibi histopatolojik değişiklikler meydana gelmiştir. Siklosporin+Erdostein grubunda histopatolojik değişiklikler önemli derecede azalmıştı. Histolojik inceleme ve istatistiksel sonuçlar ile uyumluydu.Sonuç olarak bu bulgular, erdosteinin siklosporin uygulanarak oluşturulan karaciğer hasarını azalttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the procpective effect of erdostein against cyclosporine-induced injury in rat liver was investigated with histological methods.In our experiment 32 Wistar albino male rats were used. The rats were randomly divided into four groups; Control group (n=8), Cyclosporine (n=8, 20 mg/kg/day i.p.), Cyclosporine + Erdosteine (n=8, Erdosteine 12 mg/kg/day orally) and only Erdosteine (n=8). At the end of 10th day, liver tissue removed for light misroscobic analysis.After liver tissues were fixed in % 10 buffered neutral formalin, routinhistological processes were applied and tissue sections were stained by Hematoxilen-Eosin(H&E), Periodic asit-Schiff (PAS) and Elastic fiber stain methods. 100 liver lobules were examinated for each group and evaluated statisticallyAccording to our results; the tissue of cyclosporine group showed some histopatological changes such as sinuzoidal dilatation, vacuolization in the hepatocytes, inflammatuar cell infiltration and hemorrhage. In the Cyclosporine plus Erdostein group, histopatological changes of hepatic damage markedly reduced. Histological investigations were consistent with statistical resuts.In conclusion these findings show that Erdosteine, decrased cyclosporine induced liver injury.