Sıçanlarda bleomisin ile oluşturulan akciğer fibrozisi modelinde nigella sativa yağının inflamasyon, fibrozis ve antioksidan enzimler üzerine etkisi
The effect of nigella sativa oil on inflammation, fibrosis and antioxidant enzymes in the bleomycin-induced lung fibrosis model in rats
- Tez No: 274605
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, nadir görülmekle birlikte prognozu ve sağkalımı oldukça kötü bir hastalık olan İPF'nin önlenmesinde veya tedavisinde N. sativa'nın etkin olup olmadığını araştırmaktı.Materyal ve metod: Çalışmada, her grupta 8'er sıçan olmak üzere toplam 5 grup mevcuttu. Kontrol grubuna yalnızca intratrakeal salin verildi. N. sativa grubuna günde tek doz oral gavajla N. sativa yağı verildi. Bleomisin ve tedavi gruplarına 0. günde tek doz intratrakeal bleomisin (2,2 mg/kg) uygulandı. Tedavi gruplarından birine 0-16., diğerine 8-16. günler arasında oral gavaj ile N. sativa yağı verildi. Çalışma sonunda tüm sıçanların akciğer dokusu histopatolojik olarak incelendi; hem akciğer dokusunda hem de BAL sıvısında GSH, GSH-Px, SOD enzim aktiviteleriyle birlikte Il-6, TNF-?, TGF-ß ve MDA düzeylerine bakıldı.Bulgular: Histolojik değerlendirmede inflamasyon, bleomisin grubunda %45,6; uzun tedavi kolunda %19,3 ve kısa tedavi kolunda %14,1 oranında görüldü. Bleomisin grubu ve tedavi kolları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (sırasıyla p=0,019; p=0,003). Bleomisin grubunda fibrozis skoru 1,6 olup bu skor uzun süreli tedavi kolunda 0,78 ve kısa süreli tedavi kolunda 0,35 idi ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (sırasıyla p=0,004; p=0,0001).İntratrakeal bleomisin verilmesi, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında akciğer dokusu ve BAL sıvısında GSH-Px ve GSH aktivitelerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma ve MDA düzeylerinde anlamlı artış ile sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the effect of N. sativa on the prevention or treatment of IPF which although a rare disease has a poor prognosis and survival.Materials and method: The study included 5 groups each containing 8 rats. Only intratracheal saline was administered to the control group. N. sativa group was given a single dose of N. sativa oil by oral gavage. A single dose of intratracheal bleomycin (2.2 mg/kg) was administered to the bleomycin group (BG) as well as the treatment groups on day 0. N. sativa oil was given by oral gavage between days 0-16 in one treatment group and between days 8-16 in the other. At the end of the study, the lung tissues of all rats were investigated histopathologically; GSH, GSH-Px, SOD enzyme activities as well as IL-6, TNF-?, TGF-ß and MDA levels were measured in lung tissues and BAL fluids.Results: On histologic examination, the ratio of inflammation was observed as 45.6% in the BG while it was 19.3% and 14.1% in the long and short treatment arms. The difference between treatment arms and BG being statistically significant (p=0.019; p=0.003, respectively). The fibrosis score of the BG was 1.6 while it was 0.78 in the long treatment arm and 0.35 in the short treatment arm; and the difference was statistically significant (p=0.004; p=0.0001, respectively).The intratracheal administration of bleomycin resulted in a statistically significant decrease in the GSH-Px and GSH activities and increase in MDA levels of the lung tissue and BAL fluid in comparison with the control group.