Pulmoner embolide pulmoner arter şiddet skoru ile D-dimer ve ortalama trombosit hacim (OTH) ilişkisi
Relationship of pulmonary embolism severity score with D-dimer and MPV levels in pulmonary embolism
  1. Tez No: 274606
  2. Yazar: AHMET BÜBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. SEVİL ALTUNRENDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Pulmoner emboli (PE); genellikle derin baldır venlerinden kaynaklanan trombüslerin veya trombüs dışı maddelerin (hava, yağ, tümör hücresi, amniyotik sıvı, septik materyal gibi) embolizasyonu sonucu ortaya çıkan pulmoner arteriyel sistemin değişik derece ve lokalizasyondaki tıkayıcı hastalığıdır. PE tanısını koymada yalnızca öykü ve fizik muayenenin yetersiz olması nedeniyle; pek çok tanısal test kullanılmaktadır. Bu çalışmada, pulmoner emboli saptanan hastalarda pulmoner arter obstrüksiyon indeksi ve sağ/sol ventrikül oranları kullanılarak tespit edilen pulmoner emboli şiddeti ile D-dimer ve OTH arasındaki ilişkiyi ve OTH'nin pulmoner emboli şiddeti tanısında indikatör olarak kullanılabilirliğini araştırdık.Çalışmaya 63 PE vakası ve 41 tromboembolisi olmayan kişi dâhil edildi; Bilgisayarlı tomografi görüntülerinden PABTOİO ve RV/LV oranları hesaplandı. D-dimer ve OTH düzeyleri sırasıyla immüno-türbidimetrik ve elektriksel impedans yöntemleriyle belirlendi. İstatistiksel analizde parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi, ölçekler arası ilişkileri saptamak için Pearson Korelasyon analizi, Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-Kare testi kullanıldı.PE vakalarında OTH düzeyi ile PABTOİO düzeyi arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunamamıştır. (r=-0,027; p=0,835>0,05). Yine OTH düzeyi ile RV/LV oranı düzeyi arasında da istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunamamıştır. (r=0,129; p=0,312>0,05). RV/LV oranı ile PABTOİO düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. (r=0,282; p=0,0250,05).Çalışmamızda OTH'nin, PE'lilerde yüksek olmakla birlikte PABTOİO ve RV/LV oranı ile korele olmadığını tespit ettik. Klinik risk skorlaması, OTH ve D-dimer seviyelerini yükselten durumlar göz önünde bulundurularak yapılacak prospektif ve daha geniş vaka serisi içeren çalışmalarda, PABTOİO ve biyokimyasal parametrelerin birlikte kullanımının, PE tanısına katkı sağlayacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism (PE); usually caused by deep calf vein thrombi, or substances in non-thrombus (air, fat, tumor cell, amniotic fluid, septic material), is a various degree and location of pulmonary arterial occlusive disease. Because history and physical examination in diagnosing PE is inadequate, many tests are used. In this study, we investigated patients with pulmonary embolism for pulmonary artery obstruction index, severity of pulmonary embolism determined by right / left ventricular rates, relationship between D-dimer and MPV and availability of MPV usage as indicator in severity of pulmonary embolism.63 PE and 41 cases of non-thromboembolism were included in the study. PABTOIO and RV / LV ratios were calculated from their computerized tomography images. D-dimer and MPV levels were determined respectively with immuno-turbidimetric and electrical impedance techniques. Statistical analysis for comparing parameters between groups were made with Mann-Whitney U test, for determining relationship between scales were made with Pearson correlation analysis and for comparing qualitative data made with Pearson's chi-square test.There is no significant relationship between MPV levels and level of PABTOIO in cases of PE (r=-0,027; p=0,835>0,05). Also, there was no statistically significant relationship between level of RV / LV ratio and level of MPV (r = 0.129, p = 0.312> 0.05). A positive significant relationship was found between the RV / LV ratio and level of PABTOIO (r = 0.282, p = 0.025 0,05).In our study we examined that MPV is higher in patients with PE but not correlated with PABTOIO and RV / LV ratio. According to clinical risk score and situations increasing MPV and D-dimer levels, we believe that prospective and larger case series has to be done for clinical value of using PABTOIO and biochemical parameters together.