64 kesitli multidedektör BT ile pulmoner emboli tespit edilen hastalarda eş zamanlı yapılan BT venografi ile alt ekstremite venöz renkli doppler usg korelasyonu
Diagnosis of pulmonary embolism by multidedector CT combined with doppler ultrasonography and indirect BTV of the Leg
  1. Tez No: 274604
  2. Yazar: ALAADDİN NAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖDEV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Pulmoner tromboemboli (PTE) sık görülmekle birlikte tanısındaki gecikmenedeniyle mortalitesi yüksek bir hastalıktır. PTE ve alt ekstremite derin ven trombozu (DVT) aynı patolojik sürecin iki parçası olmakla birlikte PE'nin %90 nedenini alt DVT oluşturmaktadır.Çalışmamızın amacı klinik muayenesinde pulmoner emboli ön tanılı olgularda BTA' nın tanıya katkısını, alt ekstremite derin venlerinin indirekt BT venografi ve RDUS ile değerlendirilmesi ve son iki incelemenin DVT tanısındaki yerini araştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya ön tanısında PE olan ve pulmoner BT anjiografide (BTA) PE tespit edilen 46 hasta dahil edildi. Hastaların iliak krestler ile femur başı arası ve popliteal bölgeleri (kesit aralığı 0.8 mm) toplam bir bölge için 17-18 kesit alınacak şekilde, ek kontrast madde verilmeden tarandı. Hastalara aynı gün içinde alt ekstremite venlerine yönelik RDUS yapıldı.BULGULAR: Çalışma dahilindeki 46 hastanın 4' ünde RDUS' de trombüs varken BTV normaldi. 2' sinde de doppler normal iken BTV' de trombüs görünümü vardı. RDUS altın standart kabul edildiğinde indirekt BTV'nin duyarlılığı: %81.8 seçiciliği: %91.6 olarak hesaplandı. İki tetkik arasında Kappa değeri: 0.738 olarak hesaplandı ve %87 tutarlılık olduğu saptandı. BTA çekimi için hastaya verilen ortalama doz miktarı 2.43 mSv, BTV için verilen doz 0.457 olarak hesaplandı.SONUÇ: Kombine BTA-indirekt BTV yöntemi olarak adlandırılan inceleme tekniğinde çok yüksek duyarlılıkta olmasa bile yüksek seçicilik oranında, düşük dozda ek kontrast madde verilerek DVT saptanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Despite the fact that Pulmonary Thrombo Embolism (PTE) is seen frequently because of the delay in its diagnosis it is a disease with a high mortality rate. PTE and lower extremity deep venous thrombosis (DVT) are two parts of the same pathological process and DVT is the reason of the PTE in 90% of the cases.The aim of our study is to investigate the contribution of CT angiography in cases with PE first diagnosis, evaluating lower extremity veins with CT venography and colored Doppler ultrasonography (CDU) and the role of these methods at diagnosis of DVT.MATERIAL AND METHODS: 46 patients with first diagnosis of PE and had a positive CT angiography (CTA) for the PE were included to the study. Lower extremities between the iliac crest and head of femur and the popliteal region were scanned having 17-18 slices from each area, without administrating extra contrast agent with a 0.8 mm slice gap. The patients had lower extremity CDU the same day.RESULTS: 4 of the 46 patients were shown to have thrombus with CDU while their CTV were normal. 2 of them had an appearance of thrombus on CTV while their CDU were normal. When we consider CDU as the gold standard method the sensitivity of CTV is calculated as 81.8% and the specificity is as 91.6%. Kappa value between two modalities is calculated as 0.738 and a consistency of 87% is found. Patient dose is calculated as 2.43 mSv for CTA and 0.457 mSv for BTV.CONCLUSION: With the imaging technique called combined CTA-indirect CTV method, DVT can be determined with moderate sensitivity and high specificity via low dose extra radiation.