Farklı nanokristal yapılarında çinko oksit (Zno) sentezi ve uygulamaları
Sythesis and application of zinc oxide (Zno) in different crystalline structures
  1. Tez No: 274610
  2. Yazar: ALİŞAH ÇAĞATAY ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERTEN ELA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde baz ilave etmeden çözelti fazı, mikrodalga ve hidrotermal yöntem kullanılarak nanoçubuk şeklinde ZnO kristalleri hazırlanması için katkısız, tekrarlanabilir ve düşük sıcaklıklarda gerçekleştirilen bir proses incelenmiştir. İşlem sonucunda ZnO nanoçubukları elde edilmiştir. Elde edilen ZnO analizi düşük sıcaklıkta kalsinasyonun nanorod oluşumu ile sonuçlandığını göstermiştir.Kalsinasyonun ZnO nanoçubuklar üzerindeki etkisi incelenmiştir. 200 0C kalsinasyon hegzagonal simetride ZnO nanoçubuk oluşumuna yol açmıştır. Reaksiyon parametreleri, morfoloji, boyut ve nanorodların yönelimi optimize edilmiştir. Boyutları 330-558 nm ve yarı çapları 14-36 nm olan hegzagonal yapıda katkısız, düzenli ZnO nanoçubukları elde edilmiştir.Bunlara ek olarak sentezlenen ZnO, boya esaslı güneş pillerinde kullanıldı ve 2.35 mA/cm2 arasında kısa devre akımı ve 0.81 arasında verimler elde edildi.. Sentezlenen yapıların karakterizasyonu için X-ışınları difraksiyonu (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), infrared spektrofotometri (FTIR), UV-görünür bölge ve floresans spektrofotometreleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis reports a novel additive-free, reproducible, low-temperature solution-based process for the preparation of crystalline ZnO nanorods by homogeneous precipitation from zinc acetate in water solution without basic medium using simple solution phase, microwave oven and autoclave. The formation and growth of zinc oxide nanorods are successfully achieved. Analysis of ZnO nanorods showed that calcination at lower temperature was resulted in a nanorod growth.The influence of calcination on the morphology of the zinc oxides nanorods was also investigated. Calcination times at 200 0C lead to formation of well-defined nanorods with hexagonal symmetry. The reaction parameters, the morphology, size, and orientation of the nanorods have optimized. Additive-free, well-aligned ZnO nanorods have a hexagonal cross-section length of 330-558 nm and diameters of 14-36 nm.Finally, the obtained ZnO was used in dye syntesized solar cells and short circuit current in the range of 2.35 mA/cm2 and efficiency 0.81 were obtained.The synthesized ZnO products were characterized by using X-ray difraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), infrared spectrophotmeter (FTIR), UV-Vis and PL spektrophotometer.