Enovasküler stent ile tedavi edilen aort koarktasyonlu çocuklarda kardiyovasküler değişikliklerin araştırılması
Evaluation of cardiovascular changes in children with aortic coarctation treated with endovascular stent
- Tez No: 274613
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ NARİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Endovasküler stentlerin aort koarktasyon tedavisindeki erken ve geç etkileri iyi bilinmemektedir. Bu çalışmada çocuklarda, kan basıncı, damar duvar elastikiyeti, karotis intima-media kalınlığı, serum NT-proBNP düzeyleri, sol ventrikül kütle indeksi ve sol ventrikül fonksiyonları değerlendirilerek, koarktasyon üzerine endovasküler stent uygulamasının erken dönem etkilerinin araştırılması amaçlandı.Materyal ve metod: Çalışmaya, Şubat 2009 - Mayıs 2010 tarihleri arasında, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı'nda, izole aort koarktasyonu tanısı almış ve koarktasyonları endovasküler stent uygulaması ile tedavi edilmiş 15 hasta ile kontrol gurubu olarak 30 sağlıklı çocuk alındı.Stent öncesi, stent sonrası birinci ve altıncı aylarda sol ventrikül yapı ve fonksiyonları ekokardiyografik olarak değerlendirildi. Aortanın elastik fonksiyonlarını belirlemek için çıkan aortanın sistol-diyastol çapları ölçüldü. Hedef organ hasarının incelenmesi amacı ile karotis intima media kalınlığı ultrasonografik olarak belirlendi. Sol ventrikül disfonksiyonunun biyokimyasal belirteci olarak serum NT-proBNP düzeyleri ölçüldü. Stent öncesi ve stent sonrası sistolik kan basınçları izlendi. Hasta gurubunun verileri ile kontrol gurubunun verileri karşılaştırıldı. İstatistiksel analizlerde SPSS 15.0 paket programı kullanıldı.Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 10.5±3.7 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 9.6±3.4 yıl olarak belirlendi. Stent uygulaması öncesi, sistolik kan basıncı ortalaması 134.4±16.3 mmHg, işlem sonrası birinci ayda 114.5±12.1 mmHg, altıncı ayda 115.5±9.5 mmHg olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Early and late effects of treatment of aortic coarctation with endovascular stents are not well known. In this study we aimed to investigate early effects of endovascular stent application on coarctation by evaluating blood pressure, vascular wall elasticity, carotid intima-media thickness, serum NT-proBNP levels, left ventricular mass index and left ventricular functions in children.Material and method: Fifteen patients were diagnosed as aortic coarctation and were treated with endovascular stents at Pediatric Cardiology Department of Erciyes University and 30 healthy controls were enrolled in this study from February 2009 to May 2010.Left ventricular structure and functions were evaluated electrocardiographically before the stent procedure, first and sixth month after the procedure. Systolic and diastolic diameters of ascending aorta were measured to assess elastic functions of aorta. To evaluate end organ damage carotid intima-media thickness was examined ultrasonographically. To determine left ventricular dysfunction biochemically plasma N-T pro-BNP levels were measured. Blood pressures were recorded before and after stent application. Statistical analysis were done by SPSS 15.0 for Windows.Findings: Mean age of the patient group was 10.5±3.7 and the control group was 9.6±3.4. Systolic blood pressure before the stent was 134.4±16.3 mmHg, one month after the stent was 114.5±12.1 mmHg and six months after the stent was 115.5±9.5 mmHg.