Abdominal aort anevrizmalarının endovasküler stent-greft ile tedavisi sonrasında anevrizma boyun çapı ve boyun açısı ile anevrizma çapındaki değişikliklerin BT-anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of abdominal aortic aneurysm neck diameter, neck angulation and anurysm diameter with CT-angiography after evar
- Tez No: 203523
- Danışmanlar: PROF. DR. A. YİĞİT GÖKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Abdominal aort anevrizmalarının (AAA) endovasküler stent-greft ile tedavisi (EVAR) sonrasında aort anevrizma morfolojisinin yeniden modellenmesinde, anevrizma çapı ve anevrizma boyun çapı ile boyun açısındaki erken dönem değişikliklerin değerlendirilmesi ve iki farklı stent-greft tipinin bu yönlerden incelenmesiyle endovasküler abdominal aort anevrizma tedavisi sonrası takibe farklı bir boyut getirilmesi amaçlanmıştır.Gereç-Yöntem: AAA nedeniyle Aralık-2004 ile Mart-2008 tarihleri arasında EVAR ile tedavi edilen 70 olgu değerlendirildi. Bu olgulardan pre-operatif ve post-operatif BT-A tetkikleri merkezimizde yapılan 33 olgu çalışmaya dahil edildi. Tedavide 17 olguda stent-1 (Talent, Medtronic, USA), 16 olguda stent-2 (Excluder, Gore, USA) stent-greftler kullanıldı. Post-operatif ilk 6 aydaki tetkikler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To analyze the short-term changes in the morphology of abdominal aortic aneurysms after endovascular stent-grefting by measuring the variations of aneurysmal diameter, aneurysm neck diameter and angulation as well as two different stent-graft materials for the follow-up of endovascular aortic repair (EVAR).Methods: Between December 2004 and March 2008, 70 patients were treated with EVAR, 33 patients were completed CT-angiography (CT-A) examinations suitable for post-processing at the 6th month. Measurements of the aneurysm neck diameter and aneurysm diameter were made from the axial slices of CT-A. Measurements of neck angulation were made from MPR (multi planar reformat) images. Also outcomes were compared between two groups of stent-graft materials.