Akut hipoksinin işitme üzerine etkisi
The effect of acute hypoxia on hearing
- Tez No: 310068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKARÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu toplumda giderek önem kazanan bir sağlık problemidir. Apneler ile birlikte gelişen tekrarlayan arteriyel oksijen desatürasyonları gece içinde birçok defa devam eder. Literatürde OUAS'lı hastalarda işitme üzerine çalışmalar mevcuttu. Bu çalışmada OUAS'taki apne atakları sonucunda oluşan hipoksinin işitme üzerine etkisi deneysel olarak araştırıldı.Bu çalışma İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanı Araştırmaları Etik Kurulunun 2011/A-102 numara ile izni alındıktan sonra, İnönü Üniversitesi Deney Hayvanları Laboratuvarında gerçekleştirildi. Çalışmada toplam 15 adet ağırlıkları 250-350 g arasında değişen Wistar albino cinsi, rat kullanıldı. Hayvanlara 40 mg/kg Ketamin ve 5 mg/kg Xylazine intramusküler yolla verilerek anestezi sağlandıktan sonra oluşturulan sessiz ortamda işlemler uygulandı.Çalışmaya işitmesi normal olan toplam 15 rat dahil edildi. Kontrol grubuna sadece trakeotomi yapıldı. İşlem öncesi ve sonrası DP gram ile işitme ölçümleri yapıldı. Hipoksi grubuna ise trakeotomi işlemi sonrasında en az 10 sn süren apne atağı oluşturularak hipoksi meydana getirildi. Hipoksi grubunda trakeotomi öncesinde ve hipoksi esnasında DP gram ile işitme ölçümleri yapıldı.İstatistiksel değerlendirmede SPSS for Windows Version 17.00 programı kullanıldı. Ölçülebilir değişkenler Ortalama +/- Standart Deviyasyon olarak sunuldu. Grupların kendi içindeki değişimlerin testinde Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome is a health problem that has an increasing importance in society. Recurrent arterial oxygen desaturations that develop with apneas occur for many times during the night. In the literature, many studies about audition in patients with OSAS are present. In this study, the effects of hypoxia on audition that develop during the apnea attacks in OSAS were investigated experimentally.The study was conducted in Inonu University Audiology Laboratory after the approval of Inonu University Medical Faculty Experimental Animal Researches Ethic Committee (Protocol Number: 2011/A-102) In the study, 15 Wistar albino rats with a weight of 250-300 g were used. Anesthesia was performed by 40 mg/kg Ketamine and 5 mg/kg Xylazine through intramuscular administration. Then the processes were applied in the silence.The study involved 15 rats with normal auditory functions. Only tracheotomy was performed in the control group. Auditory assays were made with DP gram before and after the process. In hypoxia group, hypoxia was created by making apnea attacks that lasted at least 10 seconds after the tracheotomy process. Auditory assays via DP gram were performed before tracheotomy and during hypoxia in the hypoxia group.In the statistical analysis, SPSS for Windows Version 17.00 program was used. The measurable variants were presented as Mean +/- Standard Deviation. Wilcoxon two-sample paired test was used for the changes within the groups.