Rehberlik araştırma merkezlerinde görevli rehber öğretmenlerin iş doyumu düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the job satisfaction levels of the guidance counsellors working at the guidance research centers
  1. Tez No: 274638
  2. Yazar: OKAY AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, Ankara ilindeki Rehberlik Araştırma Merkezlerinde Görevli Rehber Öğretmenlerin İş Doyumu Düzeylerinin bazı değişkenlere göre aralarında fark olup olmadığı açısından incelenmiştir.Araştırma 2009?2010 öğretim yılı güz döneminde Ankara ili sınırları içerisindeki 15 tane olan Rehberlik Araştırma Merkezinde görev yapan 121 rehber öğretmeni kapsamaktadır. Bunlardan araştırmaya katılmayı kabul eden ve anketleri istenildiği gibi dolduran 94 kişinin verileri kullanılmıştır. Araştırma verilerini değerlendirmek için Mesleki Doyum Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde t-testi ve anova teknikleri kullanılmıştır.Araştırmada iş doyumu alt boyutlarından cinsiyet, yaş, çalışma yılı, medeni durum, öğrenim durumu, mezun olunan alan, çalışma koşullarının teknolojik yeterliliği, kurum yönetimi ile çalışanlar arası ilişkiler ele alınmıştır.Araştırma sonuçlarına göre rehberlik araştırma merkezlerinde görevli rehber öğretmenlerin; cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, mezun oldukları alan, çalışma yılı ve çalışma koşullarının teknolojik yeterliliği değişkenlerine iş doyumu düzeyleri arasında anlamlı farklılaşma bulunmamıştır. Bunun yanında rehber öğretmenlerin kurum yönetimiyle çalışanlar arasında iyi ilişkiler oluşturması değişkenine göre aldıkları puanlara bakıldığında iş doyumu düzeyleri arasında anlamlı farklılaşma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research it is investigated that The Job Satisfaction Levels of Counsellors Working at the Guidance Research Centres in Ankara in terms of whether there is difference between some variables.Sample of the research consists of 121 counsellors working at 15 different guidance research centre in Ankara in fall semester during the 2009?2010 curriculum year. 94 teachers accepted to fill the questionnaire and their data were used. The research data were collected by using the job satisfaction scale and personal information sheet. Anova and t-test methots were used to evaluate the result.In this study, the counsellors; gender, age, amount of working time, marital status, education level, graduation variable, tecnological efficiency of working conditions, the relationship between the management of institution, are examined as subscale of job satisfaction.According to the finding of the research, the guidance counsellors working at the guidance research centers there is no the job satisfaction levels of significant difference between gender, age, marital status, education level, graduation variable, amount of working time, tecnological efficiency of working conditions. However there are some the levels of job satisfaction were looking to their score significantly difference between the variable of having good relationship of guidance counsellor with the management of institution