Siklooktantetrol ve türevlerinin sentezi için alternatif yöntemler geliştirme
Development of alternative methods for the synthesis of cyclooctanetetraoles and derivatives
  1. Tez No: 274653
  2. Yazar: KADRİYE ECER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SALAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sekiz üyeli halka içeren siklitollerden (1,2,4/3)-siklooktantetrol (10), (1,4/2,3)-siklooktantetrol (12), (1,2,4/3)-3-aminosiklooktantriol (21) ve (1,2,4/3)-3-klorosiklooktantriol (59)'un kısa ve yeni sentezleri cis,cis-1,3-siklooktadien (22)'den çıkarak gerçekleştirildi. 22'nin fotooksijenasyonundan elde edilen anahtar bileşik endopereoksit 30'un Zn ile indirgenmesinden elde edilen diol 31'in epoksidasyonu ve ardından hidrolizi ile tetrol 10 sentezlendi. 30'un m-CPBA ile oksidasyonu ve ardından hidrojenasyonundan sürpriz olarak 3-klorosiklooktantriol (59) elde edildi. 30'un DMD ile oksidasyonu da epoksieter 55'i verdi. 22'nin m-CPBA ile epoksidasyonundan elde edilen ikinci anahtar bileşik epoksit 44'ün OsO4/NMO ile oksidasyonundan epoksidiol 46 elde edildi. 46'nın hidrolizi ve ardından asetilizasyonu sonucu tetraasetat 40, tetraasetat 37 ve diasetat eter 47 elde edildi. 40 ve 37'nin hidroliziyle sırasıyla 10 ve 12 sentezlendi. 47'nin ammonoliziyle de diol eter 48 sentezlendi. 44'ün NaN3'le açılmasını müteakip asetilizasyon ürününün OsO4/NMO ile oksidasyonu ile 3-aminosiklooktantriol (21) tek ürün olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
A concise and new synthesis of (1,2,4/3)-cyclooctanetetraol (10), (1,4/2,3)-cyclooctanetetraol (12), (1,2,4/3)-3-aminocyclooctanetriol (21) and (1,2,4/3)-3-chlorocyclooctanetriol (59), cyclitols containing eight-membered rings, are described starting from 1,3-cyclooctadiene (22). Endoperoxide 30 obtained by photooxygenation of 22 was the key compound in the synthesis. Reduction of the 30 with zinc followed by epoxidation of the double bond and hydrolysis of the epoxide ring gave tetraol 10. Interestingly, epoxidation of 30 with m-CPBA followed by hydrogenation afforded 3-chlorocyclooctanetriol (59). Epoxidation of the 30 with DMD also gave epoxy-ether 55. Epoxide 44 obtained by epoxidation with m-CPBA of 22 was the second key compound in the synthesis. OsO4/NMO oxidation of the 44 afforded epoxydiol 46 as the sole product in high yield. Hydrolysis of the 46 followed by acetylation of the hydroxyl groups gave a mixture. By separation of the mixture was obtained tetraacetate 40, 37 and diacetate 47. Ammonolysis of 40, 37 and 47 gave the corresponding cyclitols 10, 12 and 48, respectively. The ring-opening of the 44 with NaN3 followed by acetylation of the hydroxyl group and OsO4/NMO oxidation of the double bond was obtained 3-aminocyclooctanetriol (21) as the sole product in high yield.