Universiade 2011 kapsamında Erzurum kenti görsel kalitesinin yükseltilmesinde yeni açılımlar
New developments for the visual quality for the city of Erzurum as part of the Universiade 2011 winter olympics
  1. Tez No: 274668
  2. Yazar: ELİF ÜRÜŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmada, 2011 yılı Universiade kış olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak olan Erzurum kentinin, kullanım yoğunluğu yüksek olabilecek önemli mekanları saptanarak görsel etki değerlerinin arttırılması amaçlanmıştır.Bu amaçla Palandöken dağı ve kış oyunları için yapılan önemli tesisler arasında bağlantıyı oluşturan 12 Mart, Mevlana ve Dr. Refik Saydam caddeleri çalışma mekanları olarak belirlenmiştir.Mekanların mevcut görsel etki değerlerinin analizi yapılarak, görsel tasarım öğeleri tasarım ilkeleri ile bir araya getirilerek öneri olabilecek tasarımlar oluşturulmuştur. Mevcut mekanlar ve onlara alternatif olarak oluşturulan öneri tasarımlar çevresel tanımla değişkenleri (güzellik, çirkinlik, ilginçlik..vb.) çerçevesinde uzman ve halktan oluşan grubun değerlendirmesine sunulmuştur.Oluşturulan yöntem ile mekanların mevcut görsel etki değerleri ile öneri etki değerleri arasında olumlu artış sağlanmıştır. Değerlendirmede yüksek puanlamayı alan öneri yaklaşımlar doğrultusunda kent imajını yenilemeye yönelik yapılacak olan çalışmalarda yetkili kurumlara faydalı olabilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This endeavor aimed to determine the probability of locations of high access in the city of Erzurum for the purpose of enhancing the visual impression of these areas for the Universiade 2011 Winter Olympics.The streets of 12 Mart , Mevlana and Dr. Refik Saydam were determined to be the best locations for connecting existing facilities with those that had been built specifically for Palandöken Mountain where the Winter Olympics will be held.The existing visual impression values of these locations was analyzed and the visual design principles were collected and established. Suggestive alternative designs for these existing locations, and their related environmental specification factors (beauty, ugliness, quaintness, interest,..etc.) within this framework, were introduced to the local experts.This technique provided an increased positive outcome by correlating the visulal values of the existing locations with the suggested enhancement values. Suggested approaches that scored high in the evaluation and were deemed helpful was presented to the authorized organizations.