Petek yapılı sandviç yapıların dinamik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of dynamic properties of honeycomb sandwich structure
  1. Tez No: 274667
  2. Yazar: ALPARSLAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mühendislik uygulamalarında gün geçtikçe farklı dinamik özellikleri gösterebilecek malzemelere ihtiyaç duyulur. Yeterli mukavemette ve titreşimleri azaltacak (sönümleme özelliği bulunan) malzeme temini de bunlardan biridir.Bu çalışmada; alüminyum dikdörtgen şeklindeki bal peteği sandviç yapısındaki kompozitin, serbest titreşim analizi nümerik olarak yapılmıştır. Farklı konfigürasyonlarda ki sandviç kirişlerin ankestre ? serbest sınır şartlarındaki doğal frekansları, titreşim biçimleri, sönüm oranları belirlenmiştir. Sandviç yapıyı oluşturan yüzey plaka kalınlıklarının ve sandviç yapısının kalınlığının titreşim karakteristiklerine ve sönüm oranına etkileri incelenmiştir. Nümerik analizler ANSYS paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In engineering aplications, different materials are needed to day after day. Sufficient strength to reduce vibration in the material supply an done of them is.In this study, free vibration analysis of aluminum rectangle shaped composite honeycomb structure were carried out numerically. The natural frequencies, vibration modes and damping ratio of sandwich structures fabricated with different configurations for clumped-free boundry conditions were determined. The effect of lower and upper face sheet thicness and the core material (the thickness of sandwich structure) on the vibration chracteristics and damping ratios were examined. The numerical analysis were carried out with ANSYS program.