Rafineri kaynaklı emisyonların ve giderilme yöntemlerinin incelenmesi
Examination of oil rafinery sourced emissions and the removal methods
  1. Tez No: 274689
  2. Yazar: HASAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde enerji kaynağı talebi hızla artmaktadır. Kara, deniz ve hava ulaşımından başlayarak hayatın hemen hemen her alanında kullandığımız eşyalara kadar birçok ürünün hammaddesini petrol oluşturmaktadır. Petrolün avantajlarının yanında yer altından kullanıma gelme aşamasındaki süreçte rafineri proseslerinde işlenmesi sırasında dezavantaj olarak emisyonlar meydana gelmektedir. Bu çalışmada petrol rafineri tesislerinde proseslerin detaylı bir şekilde incelenmesi yapılmıştır. Bu inceleme sonucunda prosesten buharlaşma ve kaçaklardan kaynaklanan hidrokarbonlar, yanma olayları sonucu oluşan CO2, SOx, CO, Toz, VOC, H2S ve NOx gibi emisyonları irdelenmesi yapılmıştır. Bu irdeleme sonucunda emisyon azaltma yöntemlerinin tespiti ve emisyon giderme yöntemleri arasında en yüksek verimin alınacağı en iyi alternatif emisyon giderme yöntemlerinin hangileri olacağına karar vermektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, demand for energy resources is increasing rapidly. Petroleum is the raw material of many products that is used in many places from land, sea and air transportation starting to the objects almost used in every places of our life. Besides the advantages of petroluem, emissions spread out from during refining process which stage of under the next stage in the process come to use as the disadvantage. In this study, processes in oil refinery plant were examined in detail. As a result of this review, emission were to be examined due to evaparation and leakage of hydrocarbon and CO2, SOx, CO, dust, VOC, H2S ve NOx that are occured after combustion. In this study, removal methods of the emissions will be examined and the best alternative methods for emission removal that have the highest efficiency among the emission removal methods will be decided.