HVAC (iklimlendirme) sistemlerinde akışkan borulardaki gerinim ölçümü
Strain measurement of copper pipes in HVAC systems
  1. Tez No: 274690
  2. Yazar: AHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bugünün ürün sorumluluğu ve enerji verimliliğine olan vurgusuyla, tasarımların sadece daha hafif ve daha güçlü olması yeterli değil, aynı zamanda öncekinden daha çok ayrıntılarıyla test edilmeleri gerekiyor. Bu gereksinim, deneysel gerilme analizi ve gerinim ölçümü tekniklerine yeni bir önem getiriyor. Çalışmanın ana konusu, gerinin ölçümlerinde bağlanmış rezistans gerinim ölçerleri kullanılmasını hedeflemektedir. Çalışmamızda ölçümün doğruluğunu etkileyen etkenler tanıtılmakta ve bu doğruluğu geliştirmek için prosedürler sunulmaktadır. Ayrıca, bilgisayar kontrollü enstrümantasyonu vurgulanarak, gerinim ölçer ölçümlerinin pratik etkenlerinin altı çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
With today?s emphasis on product liability and energy efficiency, designs must not only be lighter and stronger, but also more thoroughly tested than ever before. This places new importance on the subject of experimental stress analysis and the techniques for measuring strain. The main theme of this study is aimed at strain measurements using bonded resistance strain gages. This study introduces considerations that affect the accuracy of this measurement and suggest procedures for improving it. This study also emphasizes the practical considerations of the strain gage measurement, with an emphasis on computer controlled instrumentation.