Ferromanyetik rezonans tekniği ile görüntüleme
Ferromagnetic resonance imaging (FMRI)
- Tez No: 274691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. BERNA TEŞNELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada manyetik rezonansın (MR) ana ilkesi dikkate alınarak mikro şerit hat üzerine Yttrium Iron Garnet (YIG) küre koyulmuş olan yeni bir tip ferromanyetik rezonatör (FMR) önerilmektedir. Mikro şerit hat benzetimi gerçekleştirilip, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) tekniği özellikle altını çizmek gerekir ki açık elektrodinamik (mikro şerit hat) yapıya sahiptir. Bu yöntemle etkili görüntüleme sistemi tasarımında benzetimle elde edilen özelliklerin elde edilmesi amaçlanmıştır.MRI sistemi FMR perturbasyon yöntemini temel alarak oluşturulur. Çalışma frekans aralığı 1-20 GHz'tir.Mikroşerit hat FMR spektrometresi kullanılarak FMR deneyleri yapılmıştır. Prob olarak tek kristalli Yttrium Iron Garnet (YIG) küre kullanılmıştır. FMR sinyal perturbasyonu kullanılan örneğin iletkenliğine bağlıdır. Elde edilen görüntüler; üzerinde çalışılan malzemenin (manyetik olmayan malzemeler için) iletkenlik dağılımı hakkında bilgi vermektedir. Diğer bir yandan malzemenin manyetik olarak homojen olmayan yapısının ortaya çıkarılmasında da kullanılabilir. Bu yöntemin ileride geliştirilecek yeni bir tomografi ?Spin Dalga Tomografi (SDT)- için de kullanılabileceği düşünülmektedir.Bu yaklaşım yarı iletken yonga için tahribatsız muayene yapmak üzere MRI mikroskop yapılmasında da kullanılabilir. Bu yöntemle tungsten ve silikon alttaş fabrikasyonu için tahribatsız muayene (NDT) için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
That Paper have been considered the main principle of Magnetic Resonance (MR) where is fixed Yttrium Iron Garnet (YIG) sphere proposed new type of FMR spectrometer on the bases of micro strip line application. Demonstrated micro strip line simulation of micro strip after for development magnetic resonance imaging (MRI) technique especially should be underlined that we have applied open electro dynamic structure (micro strip line) which shown sufficient properties for creating imaging system obtained results demonstrated efficiency of properties method.MRI system is based by using FMR perturbation method. It?s operated in the frequency range in between 1 to 20 GHz.FMR observations were done by using strip line FMR spectrometer. Probe has been created by using single crystal yttrium iron garnet sphere. Perturbation FMR signal depending on conductivity of sample. Obtained image is giving information about conductivity distribution of studied objects (for non-magnetic samples). From another hand method may be used for magnetic inhomogeneous mapping. Method considered may be is going to used for creating new kind of tomography ?spin wave tomography-.This approach will be used it for creating MRI microscopy for semi-conductor chips Non Destructive Testing (NDT) controls. In fact this method could be used NDT for tungsten and silicon wafer fabrication.