Dikdörtgen kesitli havalandırma kanallarında dik köşeler içerisine yerleştirilen düzeltici elemanların akış üzerine etkisinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of the effect of corrective elements on the flow in the rectangular vaccination ventilation channels
  1. Tez No: 560990
  2. Yazar: SÜLEYMAN NOYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUREDDİN DİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Enerji tüketiminin azaltılması günümüz mühendislik problemlerinin başında gelmektedir. Sürekli olarak çalışan mekanik sistemlerden birisi de ısıtma, havalandırma, iklimlendirme (HVAC) sistemleridir. HVAC sistemleri çeşitli bileşenlerden oluşmaktadır. Bunlardan birisi de dirseklerdir. Bu çalışmada, havalandırma sistemlerinde sıkça kullanılan 7 ayrı kesitteki dik açılı dirsekte basınç kayıplarını azaltmak için kılavuz kanatçıklar dirsek içine yerleştirilmiştir. Amaç bir, iki ya da üç adet yönlendirici kanat kullanarak bu kanatçıkların akış üzerine etkilerini sayısal olarak incelemek ve optimum dirsek tasarımına katkı sunmaktır. Ticari bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) programı olan Ansys Fluent kullanılarak yönlendirici kanatçıkların belirlenen konumlardaki akış üzerine etkileri incelenmiştir. Tüm kesitler için akışın hidrodinamik olarak tam geliştiği kanal uzunlukları hesaplanmış ve programda çözdürülen değerler dirsekli kesite giriş verisi olarak okutulmuştur. İş akışkanı olarak hava kullanılmış, türbülanslı şartlarda çözüm elde etmek amacıyla k-ω türbülans modeli kullanılmıştır. Sonuçlar hız vektörleri, hız ve basınç dağılımları grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Reducing energy consumption is one of the leading engineering problems. One of the continuous operating mechanical systems is heating, ventilation and air conditioning (HVAC) systems. HVAC systems are composed of various components. One of them is the elbows. In this study, the guide vanes are placed in the elbow in order to reduce the pressure losses in the right angle bracket in 7 different sections which are frequently used in ventilation systems. The goal is to quantify the effects of these fins on the flow using one, two or three guiding wings and to contribute to the optimum elbow design. Using a commercial computational fluid dynamics (CFD) program, Ansys Fluent, the effects of the guiding fins on flow in the determined positions were investigated. For all sections, the channel lengths in which the flow is fully developed hydrodynamically were calculated and the values solved in the program were read as input data to the cantilever section. Air is used as the work fluid and k- ω, turbulence model is used to obtain the solution under turbulent conditions. The results are presented as graphs of velocity vectors, velocity and pressure distributions.