CoO tabanlı feni ince filmlerde değiş-tokuş etkileşmesinin ferromanyetik rezonans ve VSM tekniği ile araştırılması
In CoO based feni thin films exchange bias properties investigation of ferromagnetic rezonans and VSM technique
  1. Tez No: 372738
  2. Yazar: ESRA HAKVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, teknolojik gelişmeler açısından büyük öneme sahip kaydırma etkisinin, ferromanyetik tabakanın kalınlığına, uygulanan dış manyetik alana ve ortamın sıcaklığına bağlı olarak nasıl değiştiği gözlendi. Bu amaçla NiFe/ CoO/ Al2O3 katmanlı ince filmde tabakaların kalınlıkları ve yerleri değiştirilerek, manyetik malzemelerin yapısal özellikleri FMR ve VSM tekniği ile araştırıldı. Ferromanyetik rezonans tekniği ile filmlerin manyetik anizotropileri ve mıknasıtlanma eksenleri gibi özellikler incelenmiştir. NiFe/ CoO/ Al2O3 manyetik ince fimlerin VSM tekniği ile histeresis eğrileri ölçüldü. Farklı sıcaklıklarda ölçülen histeresis eğrilerinin sıfırlayıcı alanları, kaydırma alanları ve engelleme sıcaklıkları belirlendi. Kaydırma alanlarının sıcaklıkla ters orantılı olduğu gözlemlendi. Bunun yanı sıra, herbir örnek için farklı kalınlıklarda alınan NiFe (Py) ve CoO için mıknatıslanma ölçümleri tekrarlandı. Sonuç olarak teorik ve deneysel çalışmalarda göstermiştir ki sıcaklığın ve kalınlığın sıfırlayıcı alanlar üzerinde etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the shifting effect were investigated and its relations with changing of the ferromagnetic layer thickness, an applied external magnetic field and ambient temperature were observed. Also for this purpose, structural properties of NiFe / CoO / Al2O3 thin films were tested by FMR and VSM techniques with changing thickness and layer changing of orders of layer. Also the anisotropy energies and magnetisation axes were searched with FMR technique. NiFe/ CoO/ Al2O3 mangnetic thin films Hysterisis curves were measured by VSM techniques and results were discussed. Coersivity Hc,exchange bias and blocking temperatures of hysterisis loops were determined. It was observed that exchange bias is inversely proportional with temperature. In addition to this, for each sample taken at different thicknesses NiFe (Py) and CoO magnetization measurements were many times repeated. Theoretical and experimental studies have shown that as a result of the temperature and thicnesses effect on the coersivity was understood.