Uçak motoru taşıma arabası tasarımı
Aircraft engine trolley design
- Tez No: 274720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN NART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezde, uçak motorlarının tamir ve bakımı esnasında kullanılan sökme-takma ve taşıma-depolama aparatlarından olan LPT (alçak basınç türbini) taşıma arabasının üzerine gelen statik yüklerin incelenerek, Günümüz teknolojisinin ve tasarım olanaklarının kullanılarak maliyetinin ve LPT modülünün üzerine gelen kuvvetlerle oluşan yüklemelerinin minimize edilerek mevcut tasarımın geliştirilmesi hedeflenmiştir.Bu bağlamda tasarım gereksinimleri kullanılarak mevcut tasarımın 3 boyutlu tasarım programlarında güncellenerek yeni prototip tasarımlar oluşturulmuş ve bu prototiplerin statik analizleri yine 3 boyutlu olarak analiz programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında, maliyet ve tasarım kriterleri optimize edilerek LPT taşıma aracı için yapılan prototipler arasında en uygun tasarımın bulunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a LPT carrying vehicle under the static loading, which is one of the repairing and maintenance equipments of the plane motors has been investigated and developing the design parameters and the cost by using todays technology and design possibilities was aimed.For this reason, several prototype designs were prepared and updated by using the requirements for designing in 3D design programmes. Also the statical analyses of the prototypes were performed with the 3D analysing programmes. The obtained results were used to choose the most suitable LPT carrying vehicle from the designs.