Kalın kesitli yüksek basınçlı dökümlerde döküm ve simülasyon parametrelerinin incelenmesi
Simulation of thick section high pressure die cast products according to real conditions
  1. Tez No: 274756
  2. Yazar: SELÇUK ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sıvı metal ve alaşımların şekillendirilmesi olarak da tanımlanabilen döküm yöntemi, dünyadaki en eski mesleklerden biri olmakla birlikte, insanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Günümüzde ise artan rekabet koşullarının sonucu olarak düşük maliyet, yüksek kalite gereksinimi ön plana çıkmıştır.Döküm yöntemlerinden basınçlı döküm yöntemi ile parça üretimi; ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına karşın, düşük birim maliyetli seri üretime imkân vermektedir. Son yıllarda bilgisayar teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak döküm işlemlerinin modellenmesine olanak tanıyan Döküm Simülasyon Yazılımları sayesinde tasarımlar bilgisayar üzerinde yapılmakta ve analiz edilmekte; üretim tecrübeleri ile birlikte sonuçlar irdelenerek, optimum tasarım bilgisayar ortamında oluşturulabilmektedir. Bu sayede olası hatalar üretim deneme-yanılma yöntemiyle kalıp üzerinde değil, daha üretim safhasına gelmeden bilgisayar ekranında analiz edilebilmektedir. Döküm simülasyon programlarının kullanımı, özellikle yüksek kaliteli döküm parça üreten firmalarda her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır.Bu çalışmada, basınçlı döküm yöntemiyle A360 Alüminyum alaşımından bu yöntem için kalın kesitli olarak sayılabilecek şekilde üretilen çekme çubuğunun simülasyonu yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar gerçek döküm şartlarıyla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Casting can be defined as forming the liquid metal which is known as the one of the first crafts and very important place in human history. In our time, the production must be at higher quality with lower cost according to market conditions? requirements.Despite the fact that high pressure die casting has high investment prices, with die-casting it is possible to make high quality production at low costs. In recent years according to developments in computer science, casting simulation programs can be used in modeling and design of the castings. With these simulation programs and the experience of the foundry engineer all possible calculations and predictions can be done in simulation programs without making several shop trials. The combination of computer based analysis and experience makes the examination of defect causes possible prior to production and heads towards to optimum design. Every day the amount of simulation programs became used in high quality foundries across the world is increasing rapidly.In this study; A360 Aluminum alloy has been cast and simulated with die-casting method in dimensions which is acceptable as thick. All results have been compared and causes have been investigated with real castings.