Elektronik atıklardan değerli metal geri kazanımı
The recycling of precious metals from elecronic waste
- Tez No: 245360
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada elektronik atıklardan değerli metallerin geri kazanımı araştırılmış, günümüzde kullanılan geri dönüşüm yöntemleri incelenmiştir. Bilgisayar, televizyon, çamaşır makinesi, cep telefonu ve bunun gibi ev, ofis ve endüstride kullanım alanı bulan, yararlı ömrünü tamamlamış veya arıza nedeniyle daha fazla kullanılmayan, tamiri mümkün olmayan aletlerin tümü elektronik atık kategorisi altında değerlendirilmiştir.Teknolojinin hızla gelişmesi nedeniyle hızlı bir şekilde atık haline gelen elektronik malzemelerin temel sorunu civa, kurşun, kadmiyum gibi zehirli maddeleri yapılarında bulundurmalarıdır. Bunun yanında altın, gümüş, bakır, paladyum gibi ekonomik değeri bünyesinde barındıran elektronik ekipmanlar geri kazanım sistemine dahil edilmediklerinde, içerdikleri değerli metaller de zayi olmaktadır.Bu çalışmanın ilk kısmında, e-atık tanımı, kapsamı, mevcut geri dönüşüm programları ve e-atık toplama yöntemleri anlatılmıştır. İkinci kısmında ise, elektronik atıkların geri kazanımıyla ilgili mevcut yöntemler tanımlanmıştır. Ayrıca e-atık içerisinde bulunan cam, plastik çeşitleri ve metallerin geri dönüşümüyle ilgili çeşitli teknolojilere yer verilmiştir. Kimyasal geri dönüşüm, mekanik geri dönüşüm yöntemleri analiz edilmiş, bakır ve kurşun metalleri ile gümüş, altın, platin ve paladyum gibi değerli metallerin geri kazanım prosesleri değerlendirilmiştir.Gelişmiş ülkelerde uygulanan değerli metal geri kazanım yöntemlerine karşın ülkemizde uygulanmakta olan elektronik atık geri kazanım sistemi ve bu sistemin değerli metal geri kazanımı noktasındaki eksiklikleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the recovery of precious metals from electronic waste, and recycling methods used today, was examined. Computer, television, washing machines, mobile phones and similar homes, offices and industrial areas found useful life is completed or is not used more because of failure, repair is not possible, all of the instruments under the category of electronic waste was evaluated.Development of technology in human life is becoming even more easy and comfortable. However, rapidly improving technology in the hands of consumers quickly be consumed and the electronic devices is changing too often. This mountain of electronic waste as old equipment is accumulated. Fundamental problem of electronic waste mercury, lead, cadmium, such as toxic substances, besides their gold, silver, copper, palladium, such as economic value to the precious metal in the structure. Uncontrolled electronic waste are left to nature as a structure because of harmful substances in the environment and harm to human health. Besides, a great economic value has been included in an electronic equipment recycling system, to include loss of the precious metal.In this paper, the first half describes trends in the amount of e-waste, existing recycling programs and collection methods. The second half describes various methods available to recover materials from e-waste. In particular various recycling technologis metals found in e-waste are discussed. Recovery processes for copper, lead, and precious metals such as silver , gold, platinum, and palladium are reviewed.In this study, recovery of precious metals from electronic waste is applied to correct and incorrect methods are put in place. In Turkey implemented an electronic waste recycling system and recycling of precious metal point of this system should be established with the shortcomings of the system are specified for the proposal.