Ormangülü humusundaki fulvik asit karakterizasyonu
Extraction of humic matter from soil
  1. Tez No: 274801
  2. Yazar: SELÇUK KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Humik maddeler hem karada hem de sulu ortamlarda bulunan en önemli organik karbon kaynaklarıdır. Humik maddeler bitkilerin büyümesinden, toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinden ve yapısından sorumludurlar. Humik maddelerin yapısında humik asit, fulvik asit ve humin olmak üzere üç bileşen bulunmaktadır. Fulvik asitler; tarımda, tıpta, eczacılıkta, hayvancılıkta, çevre teknolojilerinde ve polimer endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda kanser tedavisi üzerine yapılan çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. Bu çalışmamızda Sakarya'da yetişen mor çiçekli orman gülünün (Rhododendron ponticum L), humusundan fulvik asit ekstraksiyonu ve yapı karakterizasyonu çalışıldı. Yapı karakterizasyonu için FTIR ve UV gibi çeşitli cihazlar kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Humic substances (HS) are the most important source of organic carbon in both terrestrial and aquatic environments , and play a key role in nature. They contribute to the growth of plants, are responsible for the structure and physical?chemical properties of soil, and are involved in the majority of surface phenomena that occur in soil . Humic substances can be divided into three components: fulvic acids (FAs), humic acids (HAs) and humin. One of the most important parts of HS is FAs. Rhododendron is a highly celebrated ornamental genus because of its spectacular flowers, species-richness, ease of hybridization and broad geographical range. Approximately 1000 species inhabit a vast geographical range, from the tropics to the polar zone and alphine to sea leval. Rhododendron ponticum L has been documented throughout the Black Sea Region of Turkey.The goal of this work is to characterize the fulvic acid fractions isolated humus soil collected under the Rhododendron ponticum L. in Turkey by a combination of spectroscopic techniques comprising UV-Visible recording spectrometer, Fourier-transformed infrared (FTIR) spectroscopies.