Ormangülü biyokütlesinden (Rhododendron Ponticum L.) mdf (orta yoğunlukta lif levha) üretimi olanaklarının araştırılması
The manufacture of medium density fiberboards using rhododendron (R. Ponticum L.) biomass
  1. Tez No: 216545
  2. Yazar: OSMAN ÇAMLIBEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalısmada, ülkemizde büyük bir potansiyele sahip olan orman gülüodunundan MDF üretmek ve bu türün MDF nin teknolojik özellikleri üzerine etkisiniarastırmaktır. Bu amaçla orman gülü ve endüstriyel lifler (Sarıçam ve Saplı Mese)100:0, 75:25, 50:50, 25:75 ve 0:100 oranlarında olmak üzere karıstırılarak üretilenlevhaların teknolojik özellikleri tespit edilmistir.Orman gülünün kimyasal bilesenlerinden holoselüloz, alfa-selüloz, lignin vekül oranları ile alkol-benzen, %1'lik NaOH, soguk ve sıcak su çözünürlükleri tespitedilmistir. Yine orman gülünün morfolojik özelliklerinden lif uzunlugu, lif genisligi,lümen çapı ve çeper kalınlıgı belirlenmistir.Orta yogunluktaki lif levha panelleri (2100 x 4900 x 18 mm) Düzce DivapanEntegre Agaç Panel San. Tic. AS. tesislerinde üretilmistir. Levhalar orman gülü,endüstriyel lif ve bunların karısımlarından imal edilmistir. Her bir levha grubundan8'er adet olmak üzere toplam 40 adet levha üretlmistir. Düsük kaliteli odunlardanelde edilen 20x25x5 mm boyutlarındaki yongalar Asplund defibratorunde 7.8 bar ve175 oC'de 3.5 dakikada doygun buhar altında liflendirilmistir. Tam kuru lif agırlıgınaoranla %1 parafin, % 0.8 NH4Cl ve %11 üre-formaldehit liflere ilave edilmistir.Ortalama %11.2 rutubetteki levha taslagı sıcak preste, 175 oC, 38 kp/cm2 basınçaltında 4 dakika preslenmistir. Levhaların her iki yüzeyi klimatize islemini takiben50, 80 ve 120 grit büyüklügündeki zımpara bantları ile zımparalanmıstır.Deneyler, 20±20C ve % 65±5 bagıl nemde kondisyonlanmıs örneklerüzerinde gerçeklestirilmistir. Deneyler sonucunda elde edilen verileri istatistikselolarak degerlendirmek amacıyla Varyans Analizi ve Duncan testi yapılmıstır. Her birlevha grubuna ait deney sonuçlarının aritmetik ortalamaları asagıda verilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the suitability of Rhododendronponticum L. as a raw material for Medium Density Fiberboard (MDF)manufacturing. The Rhododendron ponticum L. is a biomass resource in the BleackSea Region of Turkey.Chemical properties, such as holocellulose, alfa-cellulose, lignin and ashcontents, alcohol-benzene, solubility in dilute alkali (1% NaOH), and hot and coldwater solubility, were determined. The Rhododendron ponticum L. woods fiberproperties such as fiber length, diameters and cell-wall thickness values are wereinvestigatedMedium Density Fiberboard panels (2100x4900x 8 mm) were manufacturedat Divapan Integrated Wood Company located in Duzce, Turkey. The panels weremade form The Rhododendron ponticum L. and industrial wood pine, oak mixed(Pinus sylvestris L., Quercus Robur L) furnishes in various proportions were used asthe raw material for MDF. The mixing ratios were 100:0, 75:25, 50:50, 25:75 and0:100 of The Rhododendron ponticum L.and industrial wood fiber in theexperiments. A total of 40 panels, 8 for each type of furnish, were tested. The chipsVhaving an average dimension of 20 by 25 by 5 mm were produced from low-qualityroundwood. Raw material was converted into fiber furnish in an Asplund defibratorusing a steam pressure of 7.8 bar at a temperature of 175 oC for 3.5 minutes. Thefollowing were added to the fiber furnish: 1 percent wax, 0.8 percent NH4Cl ashardener, and 11 percent urea-formaldehyde (UF) resin. Mats with an averagemoisture content of 11.2 percent were pressed at temperature of 175 oC for 4minutes at a pressure of 38 kg/cm2 . The panels were sanded with a sequence 0f 50,80 and 120 grit size following the cooling process. Tests were made on samplesconditioned at 20±20C and 65±5% relative humidity (RH) with a moistre content of12 %. Analysis of variance and multiple-range test (Duncan) were used to evaluatetest results. The results (arithmetical means) are as follows.