Senteti elyafın mikrodalga ortamında boyanması
Dyeing of fibers in the mıcrowave conditions
  1. Tez No: 274804
  2. Yazar: ALPAY DOYURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Polyester liflerinin bugünkü yapıları ile ilk olarak 1940'li yillarda üretilip pazara sunulmalarindan bu yana, dünya tekstil sektöründeki kullanım trendleri artmıştır ve bundan sonrada ayni egilimin devam edecegi öngörülmektedir. Polyester liflerinin boya-terbiye sektöründeki proses sartlarinin iyilestirilmesi, yeni boyama yöntemlerinin gelistirilmesi ve boyama islemleri sirasinda kullanilan dispers boyarmaddelerin sentezi üzerine yapilan çalismalar halen devam etmektedir.Bu tez çalismasinda, %100 polyester kumaslarin dispers boyarmaddeler ile boyama yöntemlerinin performanslari karsilastirilmis ve farkliliklarin ortaya konulmasi amaçlanmistir.Bu çalışmada, polyester elyafın boyanabilirliği farklı boyama banyosu koşullarında, mikrodalga enerjisi kullanılarak incelenmiştir. Bu amaçla altı farklı flotte (1/10, 1/20, 1/30, 1/50, 1/70 ve 1/100) ve beş farklı boyama şiddetinde (%0.1, %0.5, %1, %2 ve %4) hazırlanan boyama banyolarında dispers boyarmadde kullanılarak denemeler yapıldıktan sonra, en iyi boyama banyosu koşulları ve en iyi boyama süresi belirlenmiştir. Tüm denemeler için boyanabilirlik, renk şiddeti (K/S) değerleri ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The trend in the use of polyester fibers has been increasing in the world textile sectorsince their first production and introduction into the markets in 1940?s and it isanticipated that this trend will continue to increase. The studies on improving theprocess conditions in the polyester fiber dyeing and finishing sector, developing newdyeing methods and the synthesis of disperse dyestuff used in dyeing are stillcontinuing.In this thesis study, the performances of dyeing methods applied on 100% polyesterfabrics using disperse dyestuff are compared and the differences are aimed to bedetermined.In this study, dyeability of polyester fiber is investigated in different dye baths y using microwave and ultrasonic energy. By this purpose dyeing experiments havebeen done in different dye baths (six different liquors to good ratio: 1/10, 1/20, 1/30, 1/50, 1/70 and1/100 and five different dyestuff concentration: %0.1, %0.5, %1, %2 and %4 and optimum dye bath conditions were obtained. Dyeability of fibers was determined byusing color strength values (K/S). In order to examine the kinetics of dyeing,diffusion coefficients in all methods were calculated.