Pirinç kabuğunun Zn+2 iyonu ile yer değişiminin incelenmesi
Investigation of Zn +2 ion exchange places with rice husk
- Tez No: 274805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ALTINTIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Aktif karbonlar yüksek karbon içeriğine sahip maddelere uygulanan aktivasyon ve karbonizasyon işlemleri sonucunda üretilen, büyük yüzey alanı, yüksek yüzey reaktivitesi, büyük gözenek hacmi ve uygun gözenek dağılımına sahip malzemelerdir.Bu çalışmanın amacı, pirinç kabuğundan kimyasal aktivasyon yöntemiyle aktif karbon üretilmesi ve çinko iyonu katılmış aktif karbonların karakterizasyonunu gerçekleştirmektir. Kimyasal aktivasyon aracı olarak ZnCl2 kullanılmıştır. Emdirme oranları (g kimyasal madde/g pirinç kabuğu) 1/2, 1/1, 2/1 ve 3/1 olarak uygulanmıştır. ZnCl2 ile yapılan aktivasyonda optimum karbonizasyon sıcaklığı 700 °C olarak uygulanmıştır. Aktif karbonlar ve elde edilen PK/Zn karışımları X-Ray difraksiyonları, SEM fotoğrafları, EDS ve FTIR analizleri ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Activated carbon can be defined as material that its wide surface area, effective pore, high surface reactivity, high pore volume and high pore are improved by activation and carbonization process of raw materials which have high carbon content.The aim of this study, residuse of rise husk is produced activated carbon with chemical activation method and zinc ion of addition of actived carbon?s characterization can be defined. Zinc chloride was used as chemical agents. The impregnation ratios (g chemical/g rise husk) were applied as 1/2, 1/1, 2/1, 3/1 While carbonization optimum temperature was applied 700 o C in the activation with zinc chloride. Activated carbons and snythethises of RH/Zn are characterized with XRD, SEM photos, EDS and FTIR analysis.