Çerçeveli ve perdeli çerçeveli binalarda A1 türü düzensizliklerin araştırılması
Research of A1 irregularities in frame end curtained frame struc
- Tez No: 274808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ülkemizde doğal afetler sonucu meydana gelen bina hasarlarının çoğunluğu depremler nedeniyle meydana gelmektedir. Deprem en önemli doğal afetlerin başında gelmektedir. Bundan dolayı yapı tasarımında deprem kuvvetinin belirlenmesi büyük önem teşkil etmektedir. Deprem etkisi büyük ölçüde yapının özelliklerine bağlı olduğundan taşıyıcı sistem seçimi üzerinde önemle durulmalıdır. Depreme dayanıklı yapı tasarımının en önemli ilkesi yapıyı oluşturan taşıyıcı elemanların, hem düşey yükleri hem de depremden oluşan yatay yükleri bütün bir eleman olarak taşımasıdır. Bu nedenle yapısal elemanlardan kendi ağırlıklarını yeterli güvenlikle taşıması, üzerlerine gelen yükleri diğer elemanlara güvenli bir şekilde aktarması istenmektedir. Fakat yapılardaki bütünlüğü bozan düzensizliklerin teşkili deprem hasarlarını önemli oranda artırmaktadır. Bundan dolayı Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkındaki Yönetmelik (DBYBHY?2007) düzensiz yapıların uygulamasından kaçınılması gerektiğini vurgulamaktadır.Düzensiz binalar, depreme maruz kaldıklarında davranışlarında olumsuzluklar gösterirler. Bu olumsuzluklar ağır hasara ve hatta göçmelere yol açabilir. Yönetmelikte düzensizlikler planda (A) ve düşey doğrultuda (B) olmak üzere iki ayrı grupta incelenmektedir. A1 ve B2 türü düzensizlikler, deprem hesabında kullanılacak yöntemin seçiminde etkili olan düzensizliklerdir.Düzensizlik gruplarından planda düzensizlikler A grubu olarak tanımlanmakta ve kendi içinde üç kısma ayrılmaktadır.1. Burulma düzensizliği (A1)2. Döşeme süreksizliği (A2)3. Planda çıkıntıların bulunması (A3)Bu çalışmada A1 burulma düzensizliği durumu incelenmiş iki farklı yapı tipi ele alınarak ve sonuçlar grafikler ve tablolarla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Most of structural damage happens by earthquakes in our country.The earthquake is the most important disaster.For that, to determine the quake force, constıtute an importance.As the earthquake force is related to system characteristics in large, the selection of structural system is significiant.The most important principle of planning durable structural system is carrier system forming building, have to carry both vertical and horizontal load as a whole occurred by quake. Because of that, it is demand the structural elements have to carry their own loads safety and transfer them to the other elements.But formation of irregularities endamaging entireness of structure, increases the earthquake harm. And so it is underlined to avoid practicing irregularities in structure in? Regulation For Structures Built In Disaster Areas?.Irregular structures show negative behaviors, expose to quake. These negativity causes to serious damages and also collapses.In the code, irregularities are analyzed as in plan (A) and vertical direction (B) .The types, A1 and B1, are the most effective irregularities on choise of method is used in quake calculation.Irregularities in plan, is defined as A group, include three types.1-Torsional irregularity2-Floor discontinuity3-Having overhang in plansIn this study, the ırregularities have researched by EQ Code of Turkey and explained which one is plan.A1, A2,A3 irregularities are explained step by step, 2 different building types are handled and results of them have showed by grapichs and tables.