Tekstil endüstrisi biyolojik atıksu arıtma tesisi mikrobiyolojik karakterizasyonu
Textile industry microbiological characterization of biological wastewater treatment plant
- Tez No: 274827
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTAÇ ÖĞLENİ, YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖVEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Microbiology, Textile and Textile Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada; incelenecek tesis olarak seçilen Aydın Örme Atıksu Arıtma Tesisi'nin aktif çamur ünitesinden ayda iki kez olmak üzere alınan numunelerin flok yapısı, filamentli ve filamentli olmayan mikroorganizmaları incelenmiştir. Tesisten alınan analiz sonuçları ile su ve çamur kalitesi arasındaki bağlantılar kurulmuştur.Öncelikle; atıksu özellikleri, arıtma yöntemleri, kirlilik parametreleri ve kirlilik analizi parametreleri hakkında bilgi verilmiş ve atıksuda bulunan mikroorganizmalara değinilmiştir.Ardından; aktif çamur süreci ve tez konusunu teşkil eden çok önemli mikroorganizmalardan bahsedilmiştir. Kabarma ve şişme problemlerinin nedenleri ve önlemleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master?s thesis, the floc structure, the filamentous microorganisms and not filamentous microorganisms of the samples which is taken from Aydın Örme Wastewater Treatment Plant have been invastigated. With the analysis results between water and sludge quality have been made a contact.First; Some information have been given about the characteristics of the wastewater, the treatment metods and the pollution parameters and the pollution analysis parameters. The microorganisms in the wastewater have been referred.Afterwards; the activated sludge process and the important microorganisms in the thesis subject have been discourseded and some information about the reasons and precautions of the bulking problems have been given.In the conclusion chapter, the samples of the treatment plants have been investigated by microscopicly. The information have been given about the investigation metods and the stains metods which are applied and the photos of the typies which are fixed and the flocs have been taken. With this results between the analysis results have been made a contact. Some information have been given about that will make about this topic and the precautions will take.