BCG aşısı ile gelişen yenidoğan hücresel immün cevabının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 27483
  2. Yazar: DURAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ ÜSTÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
51 ÖZET Çalışma Aralık 1992-Nisan 1993 tarihleri arasında sağlıklı 30 yenidogan bebek ile bunlar dan 20'sinin annesinde ve BCG aşısı yapılmamış 12 çocukta BCG aşısı ile gelişen hücresel immüniteyi göstermek amacıyla yapıldı. Çalışma grubundaki bebeklerden 24'ünde yenidogan döneminde BCG aşısı yapılmadan önce beyaz küre ve mutlak lenfosit sayılan ve spesifik antijen ile (PPD) lenfosit stimulasyonu testi ve 15'inde monokional antikor yöntemi ile lenfosit alt grupları çalışıldı. Bebeklere BCG aşısı yapıldıktan 7-12 hafta sonra beyaz küre, mutlak lenfosit sayısı ve len fosit stimülasyon testleri tekrarlandı. Çalışma grubundaki bebeklerden 20'sinin annesinde lenfosit stimülasyon testi yapıldı. Hastanemizde takip edilen, henüz BCG aşısı yapılmamış, yaşlan 2-4 ay arasında değişen 12 bebekte kontrol grubu olarak beyaz küre, mutlak lenfosit sayısı ve lenfosit stimülasyon testi çalışıldı. Çalışmaya dahil tüm çocuklann beyaz küre ve mutlak lenfosit sayılan yaşlan ile uyumlu bulundu. Hiçbirinin lökopeni veya lenfopenisi yoktu. Monokional antikorlan çalışılan bebeklerin T3, T8 ve CD 19 (pan B) sonuçları literatür ile52 tam uyum göstermemesine ragmen hücresel yeterliliğin çok iyi bir göstergesi olan T4/T8 oranı bebeklerde normal bulundu. Bu bulgularla yenidoğan bebeklerin hücresel immuni- tesinin yeterli olduğu kanaatına vardık. BCG aşısı yapıldıktan sonra bebeklerin stimülasyon indekslerinde oldukça anlamlı bir yük selme oldu. Stimülasyon indeksleri aşılama öncesine göre ortalama 30 kat arttı. Yalnızca iki bebekte stimülasyon indeksi aşı sonrasında artmadı. BCG aşısının hücresel immuniteyi iyi bir şekilde uyardığını gözledik. Kontrol grubu bebeklerin ortalama stimülasyon indeksleri, çalışma grubu bebeklerin aşıla ma öncesi dönemi ile benzer, aşılama sonrası döneminden belirgin şekilde düşük bulun du. Bunu çevresel mikobakteriler bölgemizde düşük düzeyli bir duyarlılık geliştirir ve BCG aşısının etkisine katkısı olumlu olacaktır şeklinde yorumlandık. Tüberkülin immünitesinin anneden bebeğe belirli oranda geçtiğini gözledik. Bebeklerin yenidoğan dönemindeki stimülasyon indeksleri annelerinin % 30'u kadar bulundu. Sonuçta BCG aşısının bölgemizde aşılama ile ilgili diğer teknik konulara dikkat edilmesi kaydıyla iyi bir koruyuculuk sağlayacağı kanaatına vardık.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY This study was carried out between September 1992 and April 1993, In thirty healty new borns and twenty mothers of them and twelve infants who didn't vaccinated with BCG, to demonsrate cellular immunity gained with BCG vaccination. From twentyfour of newborns in study group, before BCG vaccination at neonatal peri od, white blood cell count, absolute lymphocyte count, lymphocyte stimulation test v/ith spesific antigen (PPD) were studied and In fifteen of these newborns lymphocyte subgro ups was studied with monoclonal antibody method. Seven to twelve weeks after BCG vaccination white blood cell count, absolute lymphocyte count and lymphocyte stimulation tests were repeated.ln twenty mothers of babies In this study group, lymphocyte stimulation tests were done. White blood cell count, absolute lymhocyte count and lymphocyte stimulation test of twelve babies without BCG vaccination, in 2-4 months of age that treated In our hospital were examined as a control group.54 All newborns' and infants' white blood cell counts and absolute lymhocyte counts in this study were appropriate to their age group values. None has leukopenia or lymphopenia. Although T3. T4 and CD19 (Pan B) values of the patients' monoclonal antibody tests were not appropriate to literature values, T4/T8 ratio which was a. very good indicator for cellu lar immunity was in normal range. With these results we decided that newborns didn't na ve cellular immune deficiency. After BCG vaccination stimulation indexes of babies showed significant rises. When com pared with the prevaccination values stimulation indexes were increased by thirty times as a mean. Only in two babies stimulation indexes were not increased after vaccination. So we concluded that BCG vaccine stimulated cellular immunity very well. Mean stimulation index values of control group were similar to the study group before vaccination, but apparently smaller than values after vaccination. We concluded that atypical mycobacterial infections in our region caused minimal sensitivity and this wou d take an additional positive effect on BCG vaccination. As stimulation indexes of infants were found thirty percent of their mothers' we decided that a small ratio of tuberculin immunity was gained transplacental^. In conclusion, we decided that as far as we took care in vaccination technics, BCG vac cination would present protectivity in our region.