Virüs ile indüklenen astımda in-vitro virüs enfeksiyonun histamin salgılama düzeyine etkisi
  1. Tez No: 27484
  2. Yazar: SİBEL ÖĞÜTCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
VI..OZET Bu çalışmada, influenza A Virüsü'nün insan bazofillerinden kalsiyum iyonofara bağlı histamin salınımı üzerindeki etkisi araştırıldı. Bu çalışma için 1 -12 yaş arası klinik olarak virüsle indüklenen astım tanısı konmuş çocuklar seçildi ve in - vitro şartlarda bu hastaların kanları ile influenza A Virüs aşısı ve kalsiyum iyonofor A 23187 inkübe edilerek histamin salınımı araştırıldı. Ortama virüsün katılması ile kalsiyum iyonoforun neden olduğu histamin salınımı oranında bir artma gözlendi. Aynı artış kontrol grubunda da görüldü.
Özet (Çeviri)
...SUMMARY İn this study we have searched in to the effects of influenza A Virus on Ca - ionophore induced histamine release from human basophils. We studied on children of 1 - 12 years of age, who were clinically diagnosed as being virus - induced asthmatic patients and incubating the patients' whole blood with influenza A virus vaccine and Ca - ionophore A 23187 in - vitro we observed the histamine release. We found that when the virus is added to the medium Ca - ionophore induced histamine release increased. The same increase was also observed in the control group. Finally, the results proved that, in the group of asthmatic children the increase observed after the addition of the virus to the medium has been significant contrary to that of the control group (p < 0.05). Some studies by different researchers also support these findings. This study is the in-vitro evidence that the Influenza A Virus starts the attack in virus- induced asthma cases. 22