Kayseri yöresinde yenidoğanlarda toksoplazma antikor prevalansı ve konjenital enfeksiyon sıklığı
- Tez No: 27482
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞİDE ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
75 ÖZET Yenidoğanda toxoplazma antikor prevalansı ve konjenital toxoplazmoz insidansının araştırıldığı bu çalışma 350 irıfantla gerçekleştirildi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi KDS'de doğan 162 infant ve YDS'den 188 hasta bebek çalışmaya dahil edildi. ELİSA yöntemi ile yapılan ilk taramada seropozitif bulunan bebekler serolojik ve klinik açıdan peryodik takibe alındı. Bulgular iki grupta ayrı ayrı değerlendirildi. Infant serumlarında seropozitiflik oranı ortalama % 46 olup, iki grup arasında anlamlı bir farklılık gözlegmedi. Konjenital enfeksiyon insidansı KDS grubunda % 1.85, hasta infantlarda ise % 2.66 olarak bulundu. Bu oranlar çeşitli Avrupa ülkeleri ve ABD'den bildirilen rakamların üzerinde olup, Fransa'dan bildirilen verilere yakın olarak değerlendirildi. Konjenital toxoplazmozun klinik özellikleri ve enfeksiyona fetus ve ycnidoğanın immun cevabı ile ilgili özellikler nedeniyle tanıda karşılaşılan güçlükler tartışılarak gebelikle serokonversiyon gösteren kadınların ve dolayısıyla riskli infantların behrienmesıum ve bu ınl'antiarın yakından izlenmesinin önemi vurgulandı.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY This study is designed to evaluate the prevalence of toxoplasma antibody titers and the frequency of congenital toxoplasma infection in newborns. Three hundred and fifty newborn infants were screened for an ti toxoplasma IgG and IgM antibodies using ELÎSA technique. 45.34 % 162 infants born in maternity clinic and 54.66 % of 188 sick infants of neonatal unit were found to be seropositive. Difference among these two groups was insignificant. A mean value of 46 % seropositivity indirectly reflected the antibody prevalence of pregnant women in this area. Seropositive infants are reevaluated serologically and clinically with 2-4 week intervals. In 153 infants IgG antibody titers dropped insignificant levels in 4-8 weeks. Seven infants whose antibody titers remained high in consequitive 2-3 analysis and 1 infant with positive IgM response were considered to have congenital infection. Congenital infection rate was 1.85 % in random deliveries and 2.66 % in sick newborn population. Observed clinical findings in infants with congenital infection are as follows: Mixed hyperbilirubinemia 75 %, hepatosplenomegaly 37.5 %, seizures-intracranial calcifications and encephalitis 25 %, oculer involvement 37.5 %.