Sismik veriler ile SPTN arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Axamination of relations between seismic data and SPTN
- Tez No: 274854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN KARAVUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Avcılar ve Bakırköy ' ün sahil kesimlerindeki Kayma Dalga Hızı( Vs) ve SPT Darbe Sayıları ( SPTN) aralarındaki ilişki basit regresyon, çoklu regresyon ve yapay sinir ağlarınla incelenmiştir. . Dinamik zemin özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parametre olan kayma dalga hızının çeşitli araştırmacılar tarafından, önceleri mikrotremorler ve daha sonra ise karşıt kuyu, aşağı kuyu ve benzeri sismik deneylerden bulunan sonuçlar kullanılarak, kayma dalga hızı ile SPTN darbe adedi arasındaki ilişkiler değerlendirilerek çeşitli amprik bağıntılar üretilmiştir. Basit Regresyonda ; Avcılar bölgesi için 544 tane SPT N ve Vs veri çifti , Bakırköy bölgesi için ise; 1411 tane SPT N ve Vs veri çifti kullanılmıştır.Çoklu Regresyon ve Yapay Sinir Ağlarında ; Avcılar 225 tane Bakırköy' de ise 308 tane SPTN, derinlik, jeolojik yaş, zemin tipi, formasyon ve yer altı su seviyesi verileri kullanılarak kayma dalga hızı elde edilmiş ve gerçek kayma dalga hızı değerleri ile karşılaştırılmıştır. SPTN? 50 olan veriler kullanılmamıştır. Uygulanan yöntemlerden elde edilen sonuçlar birbirlerine göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Avcılar and Bakirkoy 's coastal areas of the Shear Wave Velocity (Vs) and SPT blow counts (SPTN) the relationship between the simple regression, examined with multiple regression and neural networks. . Dynamic soil properties in determining the important parameters of the shear wave velocity range by the researchers initially microtremor and then the anti-wells, the wells and related seismic experiments the results, using the shear wave speed SPTN pulse number between evaluated and several empirical equations were produced. In simple regression, Hunters for the region of 544 grains SPT N and Vs data pairs, while for the region of Bakirkoy, 1411 vs N and one SPT data was used to coupleMultiple Regression and Neural Networks; Hunters 225 grains Bakirkoy in the 308 grain SPTN, depth, geological age, soil type, formation and ground water level data using the shear wave velocity have been obtained and actual shear wave velocity values are compared. SPTN ? 50 was not used for the data. The results obtained from the methods used are compared to each other.