İstanbul'da sondaj kuyularında PS logging yöntemi ile ölçülen kayma dalgası hızının SPT-N ile değişimi
Variation of shear wave velocity measured by PS logging test in Istanbul with SPT-N value
  1. Tez No: 224056
  2. Yazar: HALUK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP İYİSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Zemin tabakalarının dinamik davranış özelliklerini belirlemede kullanılan en önemli özelliklerden biri de kayma dalgası hızıdır. Geoteknik deprem mühendisliğinde zemin hakim periyodu, zemin büyütmesi, sıvılaşma potansiyelinin incelenmesi, ana kaya ivmesinin yüzeye taşınması ve dinamik özelliklerin belirlenmesi gibi bir çok alanda kullanılan kayma dalgası hızı genelde sondaj kuyuları içinde uygulanan sismik deneyler yardımı ile ölçülmektedir. Bu tür deneylerin uygulanmadığı durumlarda da kayma dalgası hızının tahmin edilmesi gereği, bu özellik ile diğer arazi deney sonuçları arasında ilişkilerin aranmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada da İstanbul ve civarında bir proje kapsamında açılmış çok sayıda sondaj kuyusu içinde PS Logging yöntemi ile ölçülen kayma dalgası hızlarının, aynı kuyularda uygulanan Standart Penetrasyon Deney sonuçları ile değişimi incelenmiştir. Öncelikle arazi deneylerinden elde edilen veriler istatistiksel olarak incelenmiş, sonrasında aykırı değerler çıkarılarak en uygun ilişkiler araştırılmıştır. Kayma dalgası hızını SPT-N ve efektif gerilmeye bağlı olarak tahmin edebilmek amacıyla MATLAB programı ile pratik amaçlar doğrultusunda kullanılabilecek korelasyonlar geliştirilmiş ve elde edilen bağıntılar önceki çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shear wave velocity is one of the most important parameters to determine the dynamic behavior of soil layer in geotechnical earthquake engineering. Liquefaction potential, predominant soil period, soil amplification, may be calculated by shear wave velocity. Shear wave velocity can be measured by in-situ seismic methods such as PS logging test in predrilled boreholes. When the seismic tests to measure the shear wave velocity can not be performed in any field then shear wave velocity can be estimated from correlations based on other in-situ test results. In this study, variation of shear wave velocity measured by PS logging test in İstanbul with SPT-N value was investigated. First statistical analysis were performed to all data obtained from the SPT and PS logging tests, then some correlations between shear wave velocity and SPT-N value and effective overburden pressure were established by using MATLAB and SPSS softwares for the purposes of engineering practical. Correlations obtained from this study to estimate the shear wave velocity and existing correlations were compared.