Olasılık ve istatistik yöntemler ile Amasya ilinin sismik tehlikesinin tahmini
Probability statistical methods to estimate the seismic hazard of the province of Amasya
- Tez No: 274855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amasya, Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz Bölümü'nde yer alır. Anadolu'nun eski yerleşim alanlarından biri olan Amasya, Hititlerden başlayarak çeşitli uygarlıkların merkezi olmuştur. 1927'de 11000 olan nüfus; 1990'da 57087'ye, 2000'de 74393'e, 2007'de 85851'e ve 2008'de 87543'e ulaşmıştır.Mevcut Deprem Bölgeleri Haritasına göre ilin neredeyse tamamı I. derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Göynücek ilçesinin en güney kesimi II. derece deprem bölgesine girmiştir.Bu çalışmada olasılık ve istatistik yöntemlerden yararlanılarak Amasya ilinin sismik tehlikesi tahmin edilmeye çalışılmıştır. Çalışma alanı 38.41° ? 42.85° Kuzey, 32.86° ? 38.40° Doğu koordinatları olarak belirlenmiştir. 01.01.1900-31.12.1997 dönemi için, Uluslararası Sismoloji Merkezi (ISC) kataloglarından ve 01.01.1998-31.12.2008 dönemi için Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesi Başkanlığı Sismoloji Şube Müdürlüğü çalışanları tarafından, oluşturulan deprem kataloğu kullanılmıştır. Çalışma alanında 01.01.1900 ? 31.12.2008 tarihleri arasında meydana gelen ve aletsel büyüklüğü 4.0 ve daha büyük olan farklı ölçekteki deprem magnitüd değerleri ortak bir ölçeğe (Mw) dönüştürülerek deprem kataloğu yeniden derlenmiştir. Çalışma alanını etkileyebilecek sismik kaynaklar belirlenmiştir. İvme azalım bağıntıları kullanılarak sismik tehlike eğrileri ve eş-ivme haritaları elde edilmiştir. Bütün hesaplamalar neticesinde Taşova ilçesi sismik tehlikesi en fazla olan yerleşim yerleri arasında ilk sırayı alırken, Hamamözü ilçesi bu sıralamada sonuncu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Amasya is located in the Middle part of the Blacksea Region. Amasya which is an old settlement of Anatolia was a centre of various civilizations from Hittites. The population was 11000 at 1927, it increase to 57807 at 1990, 74393 at 2000, 85851 at 2007 and 87543 at 2008.According to existing seismic zone map, nearly all of the city is located at the first degree seismic zone. The most south of Göynücek is located at the second degree seismic zone.In this study; Seismic Hazard of Amasya is tried to predict with probability and statistic methods. Study area is defined as 38.41° ? 42.85° North, 32.86° ? 38.40° East.International Seismology Center (ISC) Earthquake Catalog (for Turkey) used for period of 01.01.1900 ? 31.12.1997 and Earthquake Research Department Seismology Division (ERD) Earthqauke Catalog used for period of 01.01.1998 ? 31.12.2008. Earthquakes ocurred in the area between 01.01.1900 and 31.12.2008 with magnitudes 4.0 and greather having different scales are converted to a common scale Mw and earthqauke catalog is recompiled. Seismic sources which may affect the study area are determined. Seismic hazard of Amasya was interpreted using acceleration decay relation. According to our calculations, Taşova is the most seismically risky region and Hamamözü is the last risky region.