Gebelerde hepatit B virusu taşıyıcılık prevalansı, hepatit B virusunun perinatal geçişi ve hepatit B virusu taşıyıcılığı, bağışıklığı ve perinatal geçişinin doku antijenleriyle ilişkisi
- Tez No: 27488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHAN DÜŞÜNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
53 ÖZET HBV dünya genelinde yaygın olup, mortalite ve morbiditesi yüksek enfeksiyon tablosuna yol açan bir virüstür. HBV enfeksiyonlarının kontrol altına alınmasında PNT'un önlenmesinin büyük önemi vardır. Kayseri bölgesinde yürütülen bu çalışmada; 01 Kasım 1992 - 01 Haziran 1993 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne doğum yapmak için yatan 400 gebe ve bunlardan doğan bebekler incelendi. Gebelerin tümü ve HBsAg (+) saptanan gebelerden doğan bebeklerden alınan kanların HBV belirleyicileri çalışıldı. Çalışma sonucunda gebelerde HBV ile karşılaşma du rumu % 31.75, HBV taşıyıcılık prevalansı % 3.75 HBeAg prevalansı % 0.25, POT durumu % 26.6, Anti HBe'nin varlığında HBV'nun PNT'nu % 23 oranlarında bulundu. HBV taşıyıcısı gebelerden doğan bebeklerin ikisi bir aylıkken 1 l'i de ilk 48 saat içinde kombine immünoproflaksiye alındı. Takiplerinin 2-6 aylık dönemleri arasında kontrol HBV belirleyicileri çalışıldığında yeni HBsAg'emik olguya rastlanmazken, immünizasyon sonucunda bebeklerde % 84.6 oranında koruyucu anti HBs düzeyleri elde edildi. Retrospektif olarak belirlenen 10 HBV taşıyıcısı gebe ve bunlardan doğan 10 bebek ile HBV'ne karşı bağışık olduğu saptanan 10 gebenin HLA (Klas I ve Klas54 II)`nlarının çalışılması sonucunda HBV taşıyıcılığının gelişmesiyle HLA'nın ilişkisi bulunmazken, HBV'ne karşı bağışıklığın oluşmasıyla B35 antijeninin, HBV'nun PNTuyla A3 antijeninin, bebeklerde yetersiz immünizasyon cevabının gelişmesiyle de B5 antijeninin ilişkisi olduğu saptandı. HBV'nun yaygınlığı yönünden dünyada orta endemik ülkeler arasında yer alan Türkiye'de HBV enfeksiyonlarının kontrol altına alınması için gebelerin rutin HBsAg taramalarının yapılması ve HBsAg (+) olduğu saptanan gebelerden doğan bebeklerin olabildiğince erken kombine immünizasyona alınması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY Hepatitis B is a world-spread virus that leads to an infection with high mortality and morbidity. To control the HBV infections, preventation of PNT is very important. This study was carried out in Kayseri region between November 1, 1992 and Ju ne 1, 1993 in 400 pregnant woman and their newborn babies who were admitted to Gynecology and Obstetrics Department of Erciyes University Medical Faculty Hospi tal. Serologic markers for HBV were investigated in blood samples of pregnant wo men and newborn babies. Seroconvertion rate, HBV carrying prevalance, HBeAg pre- valance and PNT state were 31.75 %, 3.75 %, 0.25 %, 26.6 % respectively. In the presence of anti HBe PNT of HBV was 23 %. Combined immunoproflaxy was given to two newborn babies of HBsAg (+) mot hers in the first month, while others had prophylactic therapy in 48 hours. In the fol low up period of 2-6 months the serologic markers for HBV. It was seen that no new HBsAg'emic case. As a result of immunisation 84.6 % of the babies had preventive antiHBs sera Retrospectively obtained 10 HBV carrier pregnants and their newborn babies and 10 pregnants who were immunized against HBV were studied for HLA (Class I and Class II). As a result, it was determined that although there was no relationship betwe-56 en HLA and development of HBV carrying state, but still some relationship was found between B35 antigen and HBV immunity. There was also a relation in PNT of HBV and A3 antigen, and a relation between B5 antigen and developing in sufficient im munization response at babies. Since Turkey is an intermediate endemic region for HBV infection. It is impor tant to screen all pregnant women for HBsAg routinely to control HBV infection, it is found that the newborn babies by HBsAg (+) pregnant women must be given immuni zation as early as possible.