Sağlık ekonomisi bakışıyla Türkiye'de hepatit B infeksiyonu ve aşılama stratejileri
Control of hepatitis B in Turkey: An Economic perspective
- Tez No: 59065
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
0. ÖZET 1982 yılında Hepatit B virusuna karşı etkili bir aşının kullanıma sunulmasından sonra, Dünya Sağlık örgütü hepatit B infeksiyonu prevalansının yüksek olduğu bölgelerde tüm yenidoğanların aşılanmasını (universal aşılama), prevalansın orta ve düşük düzeyde olduğu bölgelerde ise yalnız yüksek risk altındaki grupların aşılanmasını (selektif aşılama) önermişti. Ancak, zaman içinde bu ikili yaklaşımın Hepatit B infeksiyonunun etkili düzeyde kontrolünü sağlayamadığı ortaya çıkınca, DSÖ artık tek çözüm olarak tüm ülkelere universal bebek aşılamasını önermektedir. Türkiye'de de hepatit B virusu yüksek düzeyde morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Hepatit B infeksiyonuna karşı 1996 yılında Sağlık Bakanlığı imkanların elverdiği yerlerde, gebelerin taranıp, taşıyıcı olduğu saptanan annelerden doğan bebeklerin ve sağlık personelinin aşılanmasını bir politika olarak benimsemiştir. Tüm yenidoğanların aşılanması için genel bütçeden kaynak ayrılması önerisi Bütçe Komisyonunda reddedilmiştir. Her ne kadar insan yaşamı paha biçilemeyecek kadar değerli ise de, politikacılar veya karar vericiler eldeki kaynaklar sonsuz olmadığı için, birçok insanın hayatta kalmasını veya hasta olmamasını sağlayacak“”araçlar arasında bazen bir seçim yapmak zorunda kalır. Politikacıların hepatit B aşısının bütçeden karşılanmasını red karan üzerine, Türkiye'de bu tür bir sağlık programı uygulanmalı mıdır, nasıl uygulanmalıdır konularındaki tartışmalara bir ekonomik analizle katkıda bulunmak istedik. Türkiye için yapılan bu analizde bir doğum kohortunun yaşamı boyunca iki farklı aşılama stratejisinin (selektif / universal) HBV ile ilgili mortalite ve morbiditeye etkisi ve ekonomik sonuçları hesaplanmış ve hiçbir aşı programının uygulanmaması durumuyla karşılaştırılmıştır. Fayda/maliyet oranı hesaplamasında,“hepatit B infeksiyonuna karşı bir koruma programı uygulanmadığı zaman oluşan”hasta bakımı maliyetleriyle, aşı programını uygulamaya koymak için harcanacak kaynak miktarı karşılaştırılmıştır (önlenen bakım maliyeti/program maliyeti).“^ Net kazanım ise, koruma programı olmayan durumda oluşan toplam hastalık maliyetinden, bir koruma stratejisi uygulandığı durumda oluşacak toplam hastalık maliyeti çıkartılarak bulunmuştur. Halen yaşayan çok sayıda taşıyıcı olması, tüm bebeklere ulaşılamaması veya aşının yüzde yüz etkin olmaması gibi nedenlerle, koruma stratejisi uygulandığında da hastalık yüzde yüz önlenemez. Çalışmanın amacına uygun olarak sağlık hizmetlerini finanse eden kurum tarafından bakılarak, yalnız sağlık hizmetleri kullanımına bağlı doğrudan maliyetler hesaplanmıştır. 1Analizde kullanılan varsayımlar yayınlanmış araştırmalardan ve uzman görüşlerinden yararlanarak seçilmiştir. Kesinliği şüpheli olan değişkenlerin sonuçlara etkisi duyarlılık analiziyle kontrol edilmiştir. Gelecekte oluşacak maliyetler %3 oranı kullanılarak bugünün değerine indirgenmiştir, önlenen ölüm, önlenen olgu sayısı gibi parasal olmayan kazanımlara indirgeme işlemi uygulanmamıştır. Korumaya yönelik müdahale yapılmadığı durumda, 853.864 kişinin (kohortun %57'si) hayatın bir döneminde hepatit B virusuyla infekte olması beklenir. Bunlardan 105.639 kişi (%7) akut semptomatik hastalıkla kurtulur, 97.160 kişi (%6) kronikleşir ve 25.776 kişi (%1.7) fulminan hepatit, siroz veya primer hepatosellüler karsinom sonucu ölebilir. ”Tüm bebekleri aşılama“ stratejisi, ”müdahale yapmama“ya kıyasla, hem maliyeti düşürmekte, hem de faydayı artırmaktadır. Aynı zamanda, ”tarama ve aşılama“ stratejisine göre de daha etkili ve daha ucuzdur. Çünkü sadece perinatal geçişi değil, tüm bulaşma yollarını önleyebilmektedir. Universal aşı programının uygulamaya konması yılda 6.7 milyon, tarama ve aşılama programı ise yılda 42.6 milyon dolarlık bütçe kaynak aktarımı gerektirmektedir. Programa rağmen oluşması önlenemeyen HBV sekellerinin tedavisi hesaba katılınca, toplam program maliyeti sırasıyla 54 milyon ve 186 milyon dolara çıkmaktadır. Ulusal çapta uygulanacak tüm yenidoğanlara yönelik bir aşı politikası aşılanan kohortta 1997-2062 yılları arasında oluşması beklenen 853.864 HBV infeksiyon olgusunu 237.374 olguya düşürecek; bu doğum kohortunda oluşması beklenen akut ve kronik infeksiyonların %72'sini önleyecektir, infeksiyona bağlı rhortalite de aynı oranda azalacak ve devlet bütçesinden infeksiyon sekellerinin tedavisine harcanacak olan 123,8 milyon dolar (bugünün değerine indirgemeden, 256.7 milyon dolar) belki de daha faydalı alanlarda kullanılabilecektir. Program sonucu ortaya çıkan fayda, program masraflarından 18,5 kat daha fazladır. ”Tarama ve aşılama" stratejisinin fayda/maliyet oranı ise indirgeme yapılmadan 1.3.Tdir. %3 indirgeme faktörü uygulandığı zaman ise birden azdır, yani masraf faydayı aşmaktadır. Tarama ve aşılama programıyla bir taşıyıcılık olgusu 2.971 dolarlık bir program masrafıyla, evrensel aşılama programıyla 95 dolarlık bir masrafla önlenebilmektedir. Perinatal infeksiyonu önlemeye yönelik strateji ile toplam 4.572 ölüm, önlenen ölüm başına 9.322 dolar birim maliyetle önlenebilmektedir. Buna karşılık, tüm bebeklerin aşılanmasıyla toplam 18.603 ölüm, 360 dolar birim maliyetle önlenebilmektedir. Bu sonuçlara göre, Türkiye'de hepatit B infeksiyonuna karşı tüm bebeklerin aşılanması kararı, sadece tıbbi açıdan değil, ekonomi bakış açısıyla da doğrulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY An effective vaccine against hepatitis B virus (HBV) has been available since 1982. World Health Organisation (WHO) recommended the introduction of universal vaccination of children in areas of high endemicity and, in areas with a low or intermediate prevalence, selective vaccination of high risk groups. This dual approach has failed to control the disease. In order to achieve effective control of Hepatitis B infection, WHO now recommends the introduction of universal vaccination of children in all countries by 1997. As well as the high risk of HBV infection in Türkiye, HBV related morbidity and mortality are greater than for most vaccine preventable childhood diseases. This analysis determined the potential effect of two different interventions on HBV related outcomes in a defined cohort and the economic attractiveness of vaccinating different target groups, and compared the outcomes with the current situation in Türkiye: (1). Prevention of perinatal HBV infection, (2). Universal vaccination of infants. Over the life-time of the cohort, the reductions in infections and medical costs of HBV related diseases were determined for each strategy and compared with the outcome without immunisation. The estimates used in this analysis were derived from literature and expert panels. Since uncertainty exists for some of the data, a sensitivity analysis was performed. Over the life-time of the birth cohort, the effect of each strategy on infection and disease outcome was compared with the situation without immunisation in an incremental manner. Direct costs were calculated and future costs were discounted at %3 to determine the present value. Nonmonetary benefits such as deaths prevented, cases prevented were calculated without discounting. Baseline estimates of the benefit to cost ratio were made from the perspective of the third party payer (direct costs). The value (benefits) of medical care without a prevention program were compared with the value of resources consumed in implementing the immunisation program (costs). 96Net benefits were defined as the difference between the total costs of not adopting a particular strategy and the costs associated with its adoption. The latter included the program costs plus the total costs for disease that occurred among those not reached by the immunisation program or disease that occurred as a result of vaccine failure. Without intervention, an estimated 853,864 persons (57% of cohort) would become infected with HBV as infants, adolescents or adults, 105,639 (7%) would have symptomatic disease, 97,160 (6%) would become chronically infected, and 25,776 (1.7%) would die as the result of fulminant hepatitis, cirrhosis or primary hepatocellular carcinoma (PHC).“Universal vaccination”strategy lower the cost and increase the benefit relative to“no intervention”. It is also more effective and less costly than the“screen and vaccinate”strategy, because of its ability to prevent all HBV transmission routes, not only perinatal transmission. Program costs were estimated to be $ 6.7 million for universal vaccination, and $ 42.6 million for perinatal HBV prevention. When the HBV related sequelae costs taken into account the total cost of the programs would be $54 million and $186 million respectively. Implementation of the nation-wide vaccination policy would reduce the number of cases of HBV infection in the vaccinated cohort from 853,864 to 237,374 over the period 1997-2051, and would prevent 72% of the acute and chronic infections that would occur among the birth cohort. This would be associated with an attendant decrease in mortality, and generate benefits of US$ 123.8 million ($ 256.7 million, undiscounted) from reductions in the use of health resources, yielding a benefit-to-cost ratio of 18.5:1 (38.3:1, undiscounted) For the“screen and vaccinate”strategy, the benefit-to-cost ratio is 1.3 without discounting. However, it is less than 1 when the costs are discounted by 3%. The estimated cost per carrier prevented is $ 2,971 for the program to prevent perinatal HBV infection, $ 95 for routine infant vaccination. The strategy to prevent perinatal HBV infections would prevent 4,572 deaths at a cost of $ 9,322 per death prevented. Infant immunisation would prevent an 18,603 deaths, at a cost of $ 360 per death prevented. The adoption of a nation-wide vaccination policy appears therefore to be not only medically, but also economically justifiable. 97