İmersol aqua ve tanalith-e ile emprenye edilmiş ısıl işlemli ağaç malzemelerin yapışma ve yanma dirençlerinin belirlenmesi
Determination of combustion and bonding strenght of wood materials processed heat treatment and impregnhted with aqua and tanalith-e solutions
  1. Tez No: 274891
  2. Yazar: SERDAR KAÇAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, emprenye edilmiş ısıl işlemli Doğu Kayını ve Uludağ Göknarı odunlarının yapışma ve yanma dirençlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deney örnekleri, ASTM ? D 1413 ? 07 esaslarına göre 60 dakika süreyle 760 mm Hg -1 ya eşdeğer ön vakum 60 dakika süreyle 4 atmosfer basıncında emprenye maddeleri ile işleme tabi tutulduktan sonra iki farklı sıcaklıkta (120?C, 170?C) 6 saat süreyle ısıl işleme tabi tutulmuştur. Deneylerde emprenyeli, ısıl işlemli ve hem emprenye hem ısıl işlemli örneklerin, BS EN 205 esaslarına göre yapışma ve ASTM E?69 esaslarına göre yanma dirençleri test edilmiştir.Deney sonuçlarına göre, en yüksek retensiyon oranı (%1,53) Imersol AQUA ile emprenye edilen göknar odununda, hava kurusu yoğunluk Imersol AQUA ile emprenye edilmiş kayın odununda (0,672 g/cm3), yapışma direnci kayın odunu kontrol örneklerinde (12,42 N/mm2) elde edilmiştir.Yanma deneyinde en fazla ağırlık kaybı Tanalith-E ile emprenye edilen göknar odununda [ (46,1 g), (%61,46) ], O2 miktarı en fazla Tanalith-E ile emprenyelenen kayın odununda (%20,44), CO miktarı en yüksek Tanalith-E uygulanan kayın odununda (2985 ppm), sıcaklık değeri en yüksek Tanalith-E ile emprenye edilip 120?C de ısıl işlem uygulanmış kayın odununda (471?C) elde edilmiştir.Isıl işlemli ağaç malzeme, alevlenmeyi geciktirdiği ve yanmaya karşı direnç gösterdiği için yanma ihtimali bulunan yerlerde kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the combustion properties and bonding strenght of Uludag fir and beech woods. The test samples were impregnated acording to ASTM - D 1413 standarts 60 minutes for 760 mm Hg-1 or equivalent to 60 minutes with 4 atmospheres pressure impregnation and treated after two different temperatures (120?C, 170?C) 6 hours were subjected to heat treatment. Impregnated in the experiments, with heat treatment and thermal treatment as well as examples Impregnated, according to the principles of BS EN 205 and ASTM - D 69 adhesion are determined according to the principles of combustion resistance.Test results, the highest retention rate (% 1,53) Immersol AQUA impregnated with the fir wood, air-dry density Immersol AQUA and Impregnated been beech wood (0,672 g/cm3), bonding strength beech wood control samples (12,42 N/mm2) were obtained.Combustion experiments, the highest weight loss Tanalith-F impregnated with the fir wood [(46.1 g), (% 61.46)], O2 amount up Tanalith-E emprenyelenen beech wood (% 20.44), CO content The highest beech wood is applied Tanalith-E (2985 ppm), temperature-E with the highest Tanalith be impregnated beech wood was heat treated at 120 ?C at (471?C) were obtained.Wood with heat treatment, flame retardant and fire resistant to the prospect that the next areas to be proposed.