Çeşitli kimyasal maddelerle emprenye edilmiş dişbudak yapraklı üvez (Sorbus Aucuparia Lipsky) odununun bazı teknolojik özellikleri
Technological properties of rowan (Sorbus Aucuparia Lipsky) wood impregnated with various chemical materials
- Tez No: 312839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Borlu Bileşikler, Tanalith-E, Vacsol-Azure, Imersol-Aqua ve Borlu bileşiklerle (Boraks, Borik asit) ile emprenye edilmiş Dişbudak Yapraklı Üvez odununun bazı teknolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılacaktır. Bu amaçla, ülkemizde yaygın olarak bulunan Dişbudak Yapraklı Üvez (Sorbus aucuparia Lipsky) odunundan TS EN 345 esaslarına göre hazırlanan deney örnekleri Tanalith-E, Vacsol-Azure, Imersol-Aqua ve Borlu Bileşikler ile ASTM D 1413 esaslarına uyularak vakum yöntemi ile emprenye edilmiştir. Emprenye edilen deney örneklerinde; basınç direnci TS 2595, eğilme direnci TS 2474, eğilmede elastiklik modülü TS 2478, yanma özellikleri ASTM E 160 esaslarına uyularak belirlenmiştir. Deneyler sonunda; denemelerde kullanılan emprenye maddelerinin Dişbudak Yapraklı Üvez odununun bazı fiziksel, mekanik ve yanma özelliklerini etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine some of the physical, mechanical and combustion properties of Rowan wood impregnated with various chemical materials. For this purpose, the test samples prepared from Rowan (Sorbus Aucuparia Lipsky) wood wood materials - that are of common use in the forest products industry of TURKEY - according to TS 345, were treated with Tanalith-E, Vacsol-Azure, Imersol-Aqua and Boron compounds (Borax, Boric asid)by the vacuum impregnation process of ASTM D 1413 standards and directions of the manufacturer. After impregnation, each sample was tested for observation of retention amount, bending strengths (TS 2474), modulus of elasticity in bending (TS 2478), compression strengths (TS 2595). it has been proven that the physical, mechanical and combustion properties of the impregnated Rowan wood wood materials were affected by impregnated materials.