UV jet baskı teknolojisi uygulanmış mobilya yüzeylerinin bazı fiziksel özelliklerinin araştırılması
Examination of some of the physical properties of jet printed and UV cured furniture surfaces
  1. Tez No: 274892
  2. Yazar: DİDEM KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, UV jet baskı teknolojisi uygulanmış mobilya yüzeylerinin bazı fiziksel özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla suntalam ve Printpan levhalar üzerine UV kurumalı dijital baskı mürekkebi uygulanmış ve ilgili standartlar yardımıyla bu yüzeylerin soğuk sıvılara (TS 3584 EN 12720), sıcak sıvılara (TS 4880), kuru sıcaklığa (TS 4981 EN 12722), ıslak sıcaklığa (TS 4982 EN 12721), sigara ateşine (TS 4756), aşınmaya (TS 4755) ve su buharına (TS EN 438-2) dayanıklılığı, sertlikleri (TS 2479) ve parlaklıkları (TS EN 13722) belirlenmiştir. Deneylerde; örneklerin yüzey etki sınıfları, yüzey parlaklıkları ve toplam renk değişimleri belirlenmiştir.Sonuç olarak; suntalam ve printpan levhalara uygulanan UV kurumalı dijital baskı mürekkebinin; soğuk sıvılara, sigara ateşine, aşınmaya ve su buharına karşı dayanıksız olduğu, sıcak sıvılara, kuru sıcaklığa ve ıslak sıcaklığa karşı dayanıklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study some of the physical properties of jet printed and UV cured furniture surfaces were examined. For this purpose, UV curing dijital printing ink was aPrintpanlied on chipboard and printpan sheets and using the related standards the hardness, gloss and strength of these surfaces subject to cold liquids, hot liquids, dry heat, wet heat, cigarette burn, surface abrasion and water steam were determined. In the experiments impact grades, gloss and total color variations of the surfaces of the samples were determined.Consequently, it was determined that UV curing dijital printing ink that was applied on chipboard and printpan sheets was not resistant to cold liquids, cigarette burn, surface abrasion and water steam while it was resistant to hot liquids, dry heat and wet heat.