Total parenteral nutrisyon uygulanan yenidoğan cerrahi hastalarda çinko ve magnezyum balansı
- Tez No: 27490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KÜÇÜKAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
54 ÖZET Bu çalışma TPN uygulanan yenidoğan cerrahi hastalarda, ameliyatın çinko ve magnezyum metabolizması üzerine olan etkisini araştırmak için Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde, Mayıs 1989 - Haziran 1992 tarihleri arasında yapıldı. Çeşitli konjenital anomaliler nedeni ile ameliyat edildikten sonra TPN uygulanan 10 yenidoğan ile ameliyat edilmeksizin TPN uygulanan 10 yenidoğanda, serum çinko ve magnezyum miktarı ile çinko ve magnezyum balansı araştırıldı. Ameliyat edilen grupta ameliyattan sonra birinci, dördüncü ve yedinci günlerde, yalnız TPN uygulanan grupta ise TPN uygulamasının birinci, dördüncü ve yedinci günlerinde; serum, yirmidört saatlik idrar, gaita, nazogastrik ve ostomi drenaj meteryallerinden çinko ve magnezyum ölçümleri yapıldı. Her iki gruptaki hastaların TPN solüsyonlarına 250 /0.05).
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY The effect of surgery on zinc and magnesium metabolism in the infants who received total parenteral nutrition (TPN) was investigated in this study. The study was carried out at Erciyes University Medical School Pediatric Surgery Department between May 1989-June 1992. Serum zinc and magnesium levels and zinc-magnesium balance were investigated in 10 newborns who underwent surgery for various congenital abnormalities and received TPN, and 10 newborns who only received TPN. In the operated group at the first, 4th and 7th days after surgery and in the second group the first, 4th and 7th day after TPN, zinc and magnesium measurements were done in serum, 24 hour urine, stool, nasogastric and osteotomy drainage materials. 250 ^g/kg/day zinc and 10 mg/kg/day magnesium were added to TPN solutions in both groups. The balance was achieved by substracting the excretion amount from the amount of zinc and magnesium received in one day. There was no statistically important difference in serum zinc and magnesium levels between the groups in the first, 4th and 7th days (p>0.05).