Fenotiyazin türü boyar maddelerle modifiye camsı karbon elektrot kullanılarak NADH'nin fotoelektrokatalitik yükseltgenmesi
Photoelectrocatalytic oxidation of NADH using phenothiazine type dyes modified glassy carbon electrode
  1. Tez No: 274928
  2. Yazar: BURCU BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, fenotiyazin türü boyar maddelerden olan metilen mavisi ve azur A olmak üzere farklı redoks mediyatörüyle elektropolimerizasyon yöntemi kullanılarak modifiye camımsı karbon elektrotlar hazırlanmış ve NADH'nin elektrokataltik ve fotoelektrokataltik yükseltgenmesi çalışmaları gerçekleştirilmiştir.Her bir modifiye elektrotun hazırlanması esnasındaki destek elektrolit türü veya pH'ı , monomer derişimi, döngü sayısı ve potansiyel aralığı gibi parametreler modifiye elektrot hazırlandıktan sonra NADH'ye en iyi yanıt vereceği konum dikkate alınarak optimize edilmiştir. Hazırlanan modifiye elektrotlara tarama hızının ve destek elektrolit pH'nın etkisi ile modifiye elektrotların kararlılığı döngüsel voltammetri tekniği ile incelenmiştir.NADH'nin elektrokatalitik yükseltgenmesi bu modifiye elektrotlar kullanılarak döngüsel voltammetri ve amperometri tekniği ile incelenmiş ve modifiye elektrotların NADH'ye iyi bir elektrokatalitik etki gösterdiği saptanmıştır. Aynı yöntemler kullanılarak; modifiye elektrotların yüzeyi fiber optikli bir halojen lamba ışık kaynağından elde edilen ışıkla ışıklandırılıp NADH'nin fotoelektrokataltik yükseltgenmesi gerçekleştirilmiş ve elektrokatalitik akımın normal ışıksız olana göre yaklaşık 1,5-2 kat arttığı sonucuna varılmıştır. Her bir modifiye elektrot için NADH derişimine karşı pik akımları hem amperometrik hem de fotoamperometrik yöntemle izlenmiş ve doğrusal derişim aralığı elde edilmiştir. Her bir modifiye elektrot için NADH derişimine karşı pik akımları hem amperometrik hem de fotoamperometrik yöntemle izlenmiş ve 1x10-6 ? 1x10-3 M arasında doğrusal derişim aralığı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the modified glassy carbon electrodes were prepared by electropolymerization of phenothiazine type redox dyes such as, Methylene blue and Azure A. The studies on electrocatalytic and photoelectrocatalytic oxidation of NADH using these modified electrodes were performed by using traditional voltammetric cell for cyclic voltammetry and amperometry.The parameters during the preparation of each modified electrode such as supporting electrolyte type or its pH, monomer concentration, cycle number and potential window were optimized according to their best response toward NADH. The effect of the scan rate, pH of the supporting electrolyte on the modified electrodes and the their stability were investigated with cyclic voltammetry.The electrocatalytic oxidation of NADH was investigated with amperometry and cyclic voltammetry methods using these modified electrodes and it was determined all of modified electrodes showed a good electrocatalytic effect on NADH.With the same methods, when the surface of modified electrodes was illuminated by a fiber optic halogen lamp, it was concluded that the electrocatalytic oxidation current response of NADH increased about 1,5-2 times compared with that exhibited without irradiation. For each modified electrode, the concentration of NADH versus peak currents were investigated and a linear concentration range was obtained between 1.0x10-6-1.0x10-3 M.