Poli-metilen mavisi modifiye elektrotla sülfürün elektrokatalitik tayini ve uygulaması
The electrocatalytic determination of sulphide with poly-methylene blue modified electrode and its application
  1. Tez No: 292634
  2. Yazar: SEDA CANARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF DİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada fenotiyazin türü boyar maddelerden olan metilen mavisi (MM) redoks mediyatörüyle elektropolimerizasyon yöntemi kullanılarak modifiye camımsı karbon elektrotlar (GCE, Glassy Carbon Electrode) hazırlanmış ve sülfürün elektrokatalitik yükseltgenmesi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Modifiye elektrodun hazırlanması esnasındaki destek elektrolitin pH'ı, monomer derişimi, döngü sayısı ve potansiyel aralığı gibi parametreler modifiye elektrot hazırlandıktan sonra sülfüre en iyi yanıt vereceği konum dikkate alınarak optimize edilmiştir. Hazırlanan modifiye elektrotlara tarama hızının ve destek elektrolit pH'nın etkisi döngüsel voltammetri tekniği ile incelenmiştir. Sülfürün elektrokatalitik yükseltgenmesi bu modifiye elektrot kullanılarak döngüsel voltammetri ve akışa enjeksiyon analiz (Flow injection Analysis, FIA) sisteminde amperometri tekniği uygulanarak incelenmiştir. Kepez evsel atık suyunda ve Çanakkale Biga ilçesinden alınan deri atık suyunda sülfür tayini gerçekleştirilmiş ve elde edilen sülfür değerleri spektrofotometrik yöntemle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the modified glassy carbon electrodes (GCEs) were prepared with methylene blue (MB) redox mediator, which is one of phenothiazine dyes, using electropolymerization procedure and the studies on electrocatalytic oxidation of sulphide were performed using these modified electrodes. The parameters such as pH of supporting electrolyte, monomer concentration, cycle number and potential window during the preparation of modified electrode were optimized according to its best response toward sulphide. The effect of scan rate, pH of supporting electrolyte on the modified electrodes were investigated with cyclic voltammetry.The electrocatalytic oxidation of sulphide ion (S2-) was investigated with cyclic voltammetry and amperometric techniques in flow injection analysis (FIA) system using this modified electrode. sulphide in the domestic waste water of Kepez and waste water of leather from Biga (Çanakkale) was determined and the results were compared with spectrophotometric methods.