Fenotiyazin birimi içeren polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polymers containing phenothiazine unit
- Tez No: 457014
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında fenotiyazin birimi içeren alifatik ve aromatik köprülü monomerler sentezlendi ve oksidatif polimerizasyon aracılığıyla karşılık gelen polimerlerine dönüştürüldü. Sentezlenen monomer ve polimerlerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spektral teknikleri ile belirlendi. Monomer ve polimerlerin optik özellikleri UV-Vis ve floresans spektroskopisi yöntemleriyle belirlendi. Sentezlenen maddelerin elektrokimyasal özellikleri döngüsel voltametri tekniği ile belirlendi. Döngüsel voltametri ve UV-Vis spektrumları kullanılarak monomer ve polimerlerin HOMO (En Yüksek Enerjili Dolu Molekül Orbitali), LUMO (En Düşük Enerjili Boş Molekül Orbitali) enerji seviyeleri ile elektrokimyasal (Eg') ve optik (Eg) band boşluğu değerleri hesaplandı. Sentezlenen monomer ve polimerlerin termal özellikleri TG-DTA ve DSC teknikleriyle araştırıldı. Polimerlerin ortalama mol kütlesi dağılımları GPC analizleriyle belirlendi. Ek olarak sentezlenen polimerlerin morfolojik özellikleri SEM analizleri ile belirlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapılarındaki farklı alifatik ve aromatik gruplara bağlı olarak fotofiziksel, elektrokimyasal, morfolojik ve ısısal özelliklerindeki farklılıklar araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aliphatic and aromatic bridging monomers containing phenothiazine unit were synthesized and converted into corresponding polymers via oxidative polymerization. The structures of monomer and polymers were determined by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectral techniques. The optical properties of monomers and polymers were determined by UV-Vis and fluorescence spectroscopy. Electrochemical properties of synthesized materials were determined by cycling voltammetry (CV). HOMO (The High Occupied Molecular Orbital), LUMO (The Lowest Unoccupied Molecular Orbital) energy levels and electrochemical (Eg') and optical band gaps (Eg) of monomer and polymers were calculated by cyclic voltametry and UV-Vis spectrums. Thermal properties of the monomers and polymers were investigated by using TG-DTA and DSC techniques. Polymer's mol mass distribution is determined with GPC analyses. In addition, morphological properties of polymers were determined with SEM analyses. Difference on photophysical, electrochemical, morphological and thermal properties of the synthesized polymers related to different aliphatic and aromatic groups in the structure were investigated.