Bolayır-Şarköy-Mürefte (Çanakkale-Tekirdağ) arasının neojen stratigrafisi ve gastropoda-pelecypoda faunası
Neogene stratigraphy and gastropoda-pelecypoda fauna of Bolayir-Şarköy-Mürefte (Çanakkale-Tekirdağ) between
  1. Tez No: 274933
  2. Yazar: ELİF ÇİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ KAPAN YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma ile, Bolayır-Şarköy-Mürefte çevresinde yüzlek veren Neojen yaşlı çökeller incelenerek, içermiş oldukları Gastropoda-Pelecypoda faunası ile birimlerin stratigrafik konumları aydınlatılmış ve bölgenin paleocoğrafyası ortaya çıkarılmıştır.Bölgede toplam olarak 9 adet ölçülü stratigrafik kesit alınarak, litostratigrafik ve biyostratigrafik olarak birbirleri ile deneştirilmeleri ile bölgenin genelleştirilmiş stratigrafik kesiti elde edilmiştir. Bu kesitlerden Gastropoda sınıfına ait 5 cins ve 4 tür, Pelecypoda sınıfına ait 15 cins ve 12 türün tanımlaması yapılmıştır. Araziden alınan ölçülü stratigrafik kesitlerden elde edilen Gastropoda ve Pelecypoda örnekleri, bu seviyelerin alttan üste doğru Geç Miyosen, Geç Pliyosen (Romaniyen/Akçagiliyen=Kuvalnikiyen) ve Geç Pleyistosen çağlarında oluştuğunu ortaya koymaktadır. Geç Pliyosen'de Dasik-Kaspik havzalarla aynı faunayı içeren acı su özelliğindeki havzaya az da olsa tatlı su girdiği saptanmıştır. Bu veriler ışığında çalışma alanının Geç Pliyosen'de hem Merkezi Paratetis hem de Doğu Paratetis'in etkisinde geliştiği ortaya çıkarılmıştır. Baküniyen'de ise havzada öncelikle bir regresyon daha sonra bir transgresyon olduğu yorumu yapılmıştır. Geç Pleyistosen'de ise Akdeniz'in bölgeye ilerlemesi sonucu denizel özellik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Neogene sediments of around Bolayır-Şarköy-Mürefte are studied and stratigraphy, paleogeography of this levels have been introduced using Gastropoda- Pelecypoda fauna.9 stratigraphic sections taken from study area and 5 genus and 4 species belonging to Gastropoda and 15 genus, 12 species belonging to Pelecypoda are determined in these sections. Gastropod- Pelecypoda faunas taken from measured stratigraphic sections indicate that these levels were formed in the Late Miocene, Late Pliocene (Romanian/Aktschagilian=Kuvalnikiyen) and Late Pleistosen. İt is found that the study area which has same brackish water fauna with Dasic and Caspic basins had been feed by rivers during the Late Pliocene time. In the light of these data, it is find out that the study area is effected by both of Central and Eastern Paratethys during the Late Miocene and Late Pliocene time. Mediterranen is improved to area in Late Pleistosen. It is commented that there was primarily a regression and then a transgression process in Bakunien. As a result of transition of Mediterranean to the region in Late Pleistocene, the study field started to get a marine basin.