İmin grubu içeren poliüretanların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterizaton of imine groups containing polyurethanes
  1. Tez No: 274932
  2. Yazar: ALİ AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
2,4-dihidroksi benzaldehit'in 2,4-toluen diizosiyanat (TDI) ve metilen di-p-fenil diizosiyanat (MDI) ile kondensasyon reaksiyonuyla iki farklı poliüretan (TP ve MP) sentezlendi. Sentezlenen poliüretanların 2-amino fenol, 3-amino fenol ve 4-amino fenol'ler ile aşı kopolimerizasyon yöntemiyle poli(azometin üretan)lar sentezlendi. Elde edilen poli(azometin üretan)ların sulu alkali ortamda oksidatif polikondenzasyon reaksiyonuyla poli(azometin üretan) polifenoller elde edildi. Oksidant olarak NaOCl kullanıldı. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları çözünürlük testi, FT-IR, UV-vis ve NMR ölçümleriyle belirlendi. Karakterizasyon için TG-DTA, DSC ve SEC analizleri yapıldı. Elde edilen materyallerin fotolüminesans (PL) özellikleri DMF'deki çözelti formlarında belirlendi. Floresans ölçümleri çeşitli konsantrasyonlardaki çözeltilerde maksimum PL şiddetini elde etmek için optimum konsantrasyonlarda uygulandı.
Özet (Çeviri)
Two different polyurethanes were synthesized by polycondensation reaction of various diisocyanates like methylene di-p-phenyl isocyanate, 2,4-toluene diisocyanate with 2,4-dihydroxy benzaldehyde. Obtained polyurethanes were converted to their poly(azomethine urethane) species (TP-2AP, TP-3AP, TP-4AP, MP-2AP, MP-3AP and MP-4AP) by graft copolymerisation reactions with 2-aminophenol, 3-aminophenol and 4-aminophenol. Poly(azomethine urethane) polyphenols were synthesized by oxidative polymerization reaction of poly(azomethine urethane)s using NaOCl as the oxidant. The structures of synthesized compounds were characterized by solubility tests, FT-IR, UV-vis, NMR, TG-TGA, DSC and SEC techniques. Photoluminesans (PL) properties of the synthesized materials were determined in solution forms in DMF. Fluorescence measurements were carried out in various concentrated solutions to determine the optimum concentrations to obtain the maximal PL intensities.