Kentsel dış mekan tasarımlarının tekerlekli sandalye kullanıcıları için yeterliliği ve geliştirme olanakları: Ordu kent merkezi örneği
Outdoor urban design and competence of wheelchair development opportunities for users: Ordu city center case
- Tez No: 274953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Toplumların ayrılmaz bir parçası olan engelliler yaşamın her alanında sorunlarla karşılaşmaktadırlar. En önemli sorunlardan biri de kentsel dış mekânlardaki hareket özgürlüğünü kısıtlayıcı uygulamalardır. Günlük yaşamda cadde ve sokaklarda çok sayıda engelli kişi, dış mekân kullanımlarından yardım almadan faydalanamamaktadır. Engellilerin de herkes kadar toplumun yararlandığı tüm olanaklardan bağımsızca yararlanabilmesi ancak düzenlemeler yapılırken engelli kişilerin de gereksinimlerinin göz önünde bulundurulmasıyla mümkündür. Kentsel mekanlarımızı, engellileri de göz önüne alarak tasarımlar ile düzenlemek bu mekanların herkes tarafından kullanılabilir olmasını ve engelliler için kentsel mekanların kullanımında sosyal eşitliğinin uygulanmasını sağlar.Bu çalışmada, tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin Ordu kent merkezindeki yaşam zorlukları ve gereksinimleri kentsel tasarım açısından irdelenmiştir. Özellikle fiziki mekana ulaşma, mekanı kullanma ve mekandan ayrılma konularında, erişilebilirlik ve donatı elemanları açısından sınırlılıkları yapılan anket çalışması ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda tekerlekli sandalye kullanan engelliler için Ordu kent merkezini temsil eden odak noktalarında tekerlekli sandalye kullanan engellilerin rahat hareket etmelerine imkan veren tasarım projeleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The disabled who are inseparable from the society have a lot of problems in daily life.One of the most important problem they meet is the application in outdoor places in the cities.The disabled can not go around easily without any help because of the limited places for their needs .To make them easily move around in the streets. We have to consider their needs so that they can be able to live as we do in social life.Urban locations should be built by considering their conditions and by creating the same chance for the disabled. By doing this we can provide the equality for all the people in the society.In this survey, the difficulties which the people have with wheelchairs in the city centre of Ordu is investigated in terms of urban design. Particularly accessibility to the physical locations ,using and leaving the locations and the restraints were analysed in a questionnaire.At the end of the survey some projects were presented which gives the change of moving around easily for the disabled using wheelchairs in the locations of city centre of Ordu.