Farklı çapraz bağlayıcılarla hazırlanmış poliakrilamit ve poli(2-hidroksietil metakrilat) hidrojellerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly(acrylamide) and poly(2-hydroxyethyl methacrylate) hydrogels prepared with different crosslinkers
  1. Tez No: 274954
  2. Yazar: MEZİYET ÇETİK ERKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada çapraz bağlı poli(akrilamid) (PAAm) ve poli(2-hidroksietil metakrilat) (PHEMA) hidrojellerinin hazırlanması ve karakterize edilmesi amaçlandı. PAAm ve PHEMA hidrojelleri akrilamid ve 2-hidroksietil metakrilat monomerlerinin radikalik polimerleşme tepkimesi ile hazırlandı. Çapraz bağlı PAAm ve PHEMA hidrojellerinin sentezinde N,N'-metilenbisakrilamid (MBA), glutaraldehit (GLU), epiklorhidrin (ECH), divinilsülfon (DVS), N,N'-Dialliltartardiamit (DATD) ve trietilenglikoldimetakrilat (TEGDMA) çapraz bağlayıcı olarak ; amonyumpersülfat (APS), N,N,N',N'-tetrametiletilendiamin (TEMED) redoks başlatıcısı ve hızlandırıcısı olarak kullanıldı. Çapraz bağlı hidrojellerin yapısı Fourier Dönüşümlü İnfrared Spektroskopisi (FT-IR) ile karakterize edildi. Bu hidrojellerin dinamik şişme deneyleri deiyonize suda çalışıldı ve ağ yapı parametreleri hesaplandı. Gee metoduna göre hidrojellerin çözünürlük parametreleri belirlendi. Ayrıca ; çapraz bağlı hidrojellerle bovine serum albumin (BSA), dekstran (DEX), nikotinamid (NAD) ve 8-hidroksiiyodokinolin (HKSA) gibi biyoetkin tür çözeltilerinde yapılan şişme deneyleri; bu moleküllerin hidrojellere adsorblandığını göstermiştir. Sonuç olarak; çapraz bağlı PAAm and PHEMA hidrojellerinin tarım, biyotıp ve biyoteknoloji alanlarındaki çalışmalarda kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that preparing and characterization of crosslinked poly(acrylamide) (PAAm) and poly(2-hydroxyethyl methacrylate) (PHEMA) hydrogels. PAAm and PHEMA hydrogels were obtained with the reaction of acrylamide and 2-hydroxyethyl methacrylate monomers by using radical polymerization. N,N?-methylenebis acrylamide (MBA), glutaraldehyde (GLU), triethylene glycol dimethacrylate (TEGDMA), divinylsulfone (DVS), N,N?-Diallyl L-tartardiamide (DATD), epichlorohydrin (ECH) as crosslinkers, and N,N,N?,N?-Tetramethylethylenediamine (TEMED) and ammonium persulphate (APS) as redox initiator system were used to obtain crosslinked PAAm and PHEMA. The structure of the crosslinked hydrogels was characterized by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR). Dynamic swelling experiments of these hydrogels studied in deionize water and network parameters of hydrogels such as average molecular weight between crosslinks ( ), pore size ( ), crosslink density (q), volume fraction of swelled gel ( ? S), and porosity (P) were calculated. Solubility parameters (?) of hydrogels were determined according to Gee method. The swelling ratios (%Sd), , , P parameters of PAAm- hydrogels were much higher than PHEMA- hydrogels prepared via the same method. Also, swelling studies of crosslinked hydrogels in the bioactive species solutions such as bovine serum albumine (BSA), dextrane (DEX), nicotinamide (NAD) and 8-hydroxyiodokinoline (HKSA) was demonstrated that these molecules were adsorbed to the hydrogels. As a result, crosslinked PAAm and PHEMA hydrogels could thus be promising candidates for formulation in agriculture, biomedicine and biotechnology areas.