Tekerlekli sandalye kullanan bedensel engellilerin kentsel mekanları kullanım olanaklarının Trabzon kent merkezi örneği üzerinde incelenmesi
The research about the oppurtunities of physically disabled people using wheelchair for profit from urban areas on the example of Trabzon city center
  1. Tez No: 182936
  2. Yazar: UMUT MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET MELİH ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelliler yaşamın her alanında sorunlarlakarşılaşmaktadır. Engellilerin toplumsal yaşama katılımlarını engelleyici sorunların başında,kentsel dış mekanlardaki hareket özgürlüğünü engellilere uygun tasarımların yapılamamışolması gelmektedir.Bugün sokağa çıkmak, kaldırımda hareket edebilmek gibi sınırlı aktiviteler için bile çoksayıda engel bulunması nedeniyle, kentlerin büyük bölümü ve yapıların çoğu engelliler içinerişilemez durumdadır. Parklarda, sokaklarda, meydanlarda, alış veriş merkezlerinde, kamuyapılarında, kısaca yaşam çevresinde tek başına hareket edebilen tekerlekli sandalye kullananbedensel engelli bireylere nadiren rastlanmaktadır. Bu gösterge bile tek başına engellibireylerin toplumsal yaşama katılımının ne kadar kısıtlanmış olduğunu, bağımsız hareketedebilme olanaklarının ne ölçüde sınırlandırıldığını kanıtlamaktadır.Bu çalışmada, engellilerin kent içerisindeki yaşam zorlukları ve gereksinimlervurgulanarak, bedensel engellilerin özellikle fiziki mekana ulaşma, mekanı kullanma vemekandan ayrılma konularında, erişilebilirlik açısından sınırlılıkları üzerinde durulmuştur. Bubağlamda tekerlekli sandalye kullanan bedensel engellilerin kentsel mekanda karşılaştıklarıproblemler ve mekanda rahat hareket etmesine imkan verecek tasarımlar araştırılmış ve konuTrabzon kent merkezi üzerine yapılan anket çalışmasıyla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important parts of the society, physically disabled people who are are oneof the most impotant parts of the society face lots of problems in daily life and is theinconvenient design of the urban locations.Nowadays, it is very hard for these people to reach most of buildings and city locationsbecause of the obstacles on the sidewalls and streets which restrict their mobility. At parks,streets, squares, public buildings, shopping centers, our habitat in brief, we can rarely seesomeone, able to move on his/her wheelchair independently. Even, this example, alone, showsus the restrictions on their mobility.This study focuses on the necessities of physically disabled people and difficulties thatthey experience in social life such as mobility without obstacle, leaving and using commonareas. In addition to that, convenient design alternatives for physically disabled people usingwheelchair are researched and the survey results about Trabzon city center is presented.